7 karakteristika emocionalno inteligentnih ljudi
Nakon razgovora sa socijalno inteligentnom osobom osjećamo se staloženo i ispunjeno, a ne kao da je netko isisao život iz nas, pa provjerite jeste li i vi takvi
Socijalna inteligencija uključuje vrline koje su u današnje doba sve rjeđe - ljubaznost, obazrivost, aktivno slušanje. Ne čudi, stoga, da se nakon razgovora sa socijalno inteligentnom osobom osjećamo se ispunjeno, mirno i staloženo, a ne kao da je netko isisao život iz nas.
Evo 7 znakova koji ukazuju na ljude s natprosječnom socijalnom inteligencijom.
Disocijacija - slušaju ljude i ne misle pritom da se sve odnosi na njih, razumiju tuđu perspektivu i ne pretpostavljaju da uključuje i njihovu.
Divljenje - takve osobe u razgovoru ne traže divljenje od drugih, niti neku drugu snažnu emocionalnu reakciju jer im ne treba potvrda drugih ljudi. Hvale se - na umjeren način.
Druga gledišta - socijalno inteligentni poštuju tuđe stavove i gledišta, pa njihove izjave nikad nisu čvrsti stav koji žele nametnuti, već otkrivaju da su uvijek spremni čuti nešto drugačije mišljenje.
Generaliziranje - nikad ne trpaju ljude u ladice i biraju riječi kad govore o njima ili s njima.
Mišljenje - imaju svoje mišljenje o ljudima, no svjesni su da osoba o kojoj imaju neki stav ne mora nužno stvarno biti takva
Slušanje - slušaju druge ljude kako bi čuli njihovo mišljenje i stavove, a ne kako bi im odgovorili
Veze - shvaćaju da prvo moraju imati čvrstu i zdravu vezu sami sa sobom kako bi mogli ostvariti veze s drugim ljudima.
Novi komentar