Visite na mobitelu cijele dane? Evo što vam to radi
Jedno istraživanje pokazalo je da sa svojim mobitelom provodimo čak tri sata dnevno, a znanstvenica s MIT-a Sherry Turkle zapitala se kakve to posljedice ima na nas
Smartphoni su definitivo ušli i u krevete, a znanstvenica s poznatog MIT-a u intervjuu za Tech Insider govori o dvije glavne posljedice pretjeranog korištenja mobitela, a to su samoća i manjak suosjećanja.
"Nije manjak suosjećanja neka mala, neprimjetna posljedica, već se radi o tome da prestanete "vježbati" i proživljavati stvari koje vam inače potiču empatiju prema drugima", objasnila je i za primjer navela isprike.
"Kada se nekome ispričamo 'licem u lice', razvijamo suosjećanje, jer ako se vama netko ispriča 'uživo', vi ćete 'omekšati' jer ćete vidjeti da je drugoj osobi žao, no ako napišete poruku "Oprosti", jednostavno nema isti značaj." Ovo dugoročno utječe na stabilnost veza i međuljudskih odnosa, kao i česta pojava da samoću "liječimo" tehnologijom.
Treba znati biti i sam
"Neprestano koristimo mobitel da izbjegnemo samoću, jer nam mobitel uvijek nešto nudi na monitoru, neki sadržaj koji nam odvraća pozornost od toga da smo usamljeni."
No, samoća bi trebala biti korisna u određenoj količini, jer je i sposobnost da ostanemo sami sa sobom način da jačamo i pripremamo se za odnose s drugim ljudima.
"Morate biti sposobni ponekad sjesti sami sa svojim mislima, a da ne zgrabite isti tren mobitel, kako bi mogli biti spremni i da vam bude dovoljno ugodno biti s drugim ljudima", poručila je Turkle
Novi komentar