« Život
objavljeno prije 17 dana i 18 sati
TAKO JE!

Utjecaj mentalnog zdravlja na smanjenje rizika od pretilosti kod mladih

Jedan od najvažnijih aspekata mentalnog zdravlja u ovom kontekstu jest sposobnost nošenja sa stresom

Pripazite na klince...
Pripazite na klince... (Arhiva)
Više o

mladi

Mentalno zdravlje mladih igra ključnu ulogu u sprječavanju pretilosti, sve većeg zdravstvenog problema u modernom društvu. Pretilost ne predstavlja samo fizički rizik, već i psihološki, stvarajući začarani krug gdje mentalni i fizički problemi međusobno potiču jedan drugoga. Zato je važno prepoznati kako emocionalno i psihičko blagostanje može pomoći u prevenciji prekomjerne tjelesne težine.

Jedan od najvažnijih aspekata mentalnog zdravlja u ovom kontekstu jest sposobnost nošenja sa stresom. Mladi ljudi koji su pod stalnim stresom, bilo zbog školskih obveza, pritiska vršnjaka ili obiteljskih problema, često se okreću nezdravim navikama kao što su prejedanje i konzumacija visokokalorične hrane. Smanjenje stresa putem tehnika kao što su meditacija, tjelesna aktivnost i zdrava komunikacija može značajno smanjiti rizik od emocionalnog prejedanja.

Također, nisko samopoštovanje i osjećaj nesigurnosti često su povezani s pretilošću kod mladih. Djeca i tinejdžeri koji se osjećaju nesigurno ili nedovoljno prihvaćeno u društvu mogu razviti negativne obrasce prehrane, koristeći hranu kao način da se nose s emocionalnom boli. Ojačavanje osjećaja samopouzdanja i pozitivne slike o sebi može pomoći mladima da razviju zdraviji odnos prema hrani.

Redovita tjelesna aktivnost, koja poboljšava i fizičko i mentalno zdravlje, također je ključni faktor u borbi protiv pretilosti. Mladi koji su mentalno stabilni skloniji su redovitom vježbanju, jer im je lakše motivirati se i održavati rutinu. Vježbanje ne samo da pomaže u regulaciji tjelesne težine, već i povećava lučenje endorfina, koji poboljšava raspoloženje i smanjuje rizik od depresije i anksioznosti.

Na kraju, zdrav način razmišljanja doprinosi boljem donošenju odluka, uključujući i one vezane za prehranu. Mladi s dobrim mentalnim zdravljem skloniji su pravilnijem odabiru hrane, svjesniji su svojih potreba i lakše balansiraju između uživanja u hrani i održavanja zdrave tjelesne težine.

Briga o mentalnom zdravlju stoga je jedan od ključnih koraka u borbi protiv pretilosti kod mladih, jer omogućuje zdraviji i sretniji život.

13.10.2024. 11:55:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh