« Hrvatska
objavljeno prije 15 godina i 3 mjeseca
konkurentnost

Ugostitelji traže smanjenje PDV-a

Ako ne smanjimo PDV ugostiteljima nećemo biti konkurencija drugim članicama Europske unije

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Jurica Galoić/Cropix)
Više o

turizam

,

PDV

,

Hrvatska obrtnička komora

,

ugostitelji

,

Zlatko Puntijar

Smanjenje stope PDV-a ugostiteljstvu prema praksi u zemljama EU, smanjenje dijela parafiskalnih davanja, kao i učinkovitiji inspekcijski nadzor, neki su zaključci 22. kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore (HOK) koji je u ponedjeljak i utorak održan u Bolu na Braču.

''Nužno je smanjiti PDV ugostiteljima na 8,5 posto, jer su takve stope u Sloveniji, Francuskoj, Velikoj Britaniji i većem broju drugih zemalja članica Europske unije'', istaknuo je na konferenciji za novinare predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a Zlatko Puntijar.

"Hrvatska se nalazi pred ulaskom u EU, pa ako prije toga ugostiteljima ne smanjimo PDV teško će to biti učiniti i kada postanemo članica EU. To znači da, ako ne smanjimo PDV ugostiteljima, onda nećemo biti konkurentni drugim članicama EU jer ćemo biti skuplji za blizu 15 posto", objasnio je Puntijar.

Traži se i priznavanje troškova reprezentacije i troškova toplog obroka zaposlenika u stopostotnom iznosu kao porezno priznatih troškova. Sada se priznaje 30 posto troškova reprezentacije, a ugostitelji traže 100 posto, jer bi se tada, objašnjavaju, više koristile ugostiteljske usluge.

Među zaključcima je i onaj o potrebi učinkovitijeg inspekcijskog nadzora "radi suzbijanja nelojalne konkurencije različitih društvenih domova, dobrovoljnih društava, nelegalnih catering usluga i drugih oblika neregistriranih djelatnosti".

Nelojalna konkurencija ozbiljan je problem ugostiteljima, jer se, upozorava Puntijar, primjerice svadbe, martinja, dočeci novih godina organiziraju u vatrogasnim domovima ili lovačkim društvima koji nisu registrirani za takve djelatnosti i ne plaćaju porez.

Sudionici kongresa zaključili su i kako je potrebno poduzeti mjere za brendiranje hrvatske kuhinje, aktivnije promidžbe hrvatske gastronomije, te da poslodavcima treba omogućiti da zbog povećanja obima posla može legalno angažirati dodatnu radnu snagu.

Predložit će i okrupnjavanje ugostiteljskih škola, a zaključili su i kako treba intenzivirati suradnju na međunarodnom povezivanju ugostitelja te poticati korištenje sredstava iz raspoloživih fondova EU. (hina/metro-portal)

10.11.2009. 14:53:18
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh