« Biznis
objavljeno prije 4 godine i 11 mjeseci
UNICORN?

Uber - u punoj brzini na burzu

Uber se sprema za jedan od najvećih izlazaka na burzu u povijesti. Ali veliki gubici podgrijavaju sumnje u uspjeh ove tvrtke

Ima li smisla investirati?
Ima li smisla investirati? (Arhiva)
Više o

izlazak na burzu

,

Uber

Prije pola godine je Dara Khosrowshahi bio iskren i direktan kako su to rijetko šefovi velikih tvrtki. Pred stotinama studenata na Sveučilištu Stanford on se javno obračunao sa svim investitorima koji već mjesecima pritišću Uber i kažnjavaju ga zbog gubitaka koje bilježi. "Ako želite predvidivu tvrtku, kupite si banku i nemojte dolaziti kod nas", rekao je i jasno dao na znanje: "Mi vjerojatno nećemo nikada poslovati s dobiti."

Tom izjavom je Khosrowshahi pogodio srž diskusije koja se ponovno rasplamsala izlaskom Ubera na burzu. Unatoč velikim gubicima i nejasnim perspektivama Uber se sprema za pompozni izlazak na burzu: tvrtka iz San Francisca bi trebala biti vrijedna 90 milijardi dolara, ako investitori kupe njezine dionice po maksimalnoj izlaznoj cijeni od 50 dolara. Samim izlaskom na burzu Uber će ostvariti prihod od 10 milijardi dolara. 

Uber želi revolucionirati mobilnost

Ovako visoko procijenjena vrijednost tvrtke iz San Franciska temelji se na Uberovom strelovitom rastu. U zadnjih 10 godina je ovaj ponuđač usluga prijevoza prikupio gotovo 20 milijarda dolara od međunarodnih investitora koje je uložio u globalni razvoj svoje vrlo jednostavne poslovne ideje: privatni vozači mogu se prijaviti kod Ubera i svojim vlastitim automobilom prevoziti mušterije od točke A do točke B, bez posjedovanja skupe licence za taksi i bez velike obuke. Samo prošle godine je utržak tvrtke porastao za više od 40 posto na 11,3 milijardi dolara.

No na drugoj su strani bilance Uberovi gubici. Tvrtka koja želi revolucionirati mobilnost i prijevoz je vrlo neprofitabilna. Samo u posljednjih 12 mjeseci - do kraja ožujka - u njezinim poslovnim knjigama stoji minus od oko 3,7 milijardi eura, što je rekordan gubitak među tvrtkama u godini prije izlaska na burzu. Taj "debeli" minus odražava poteškoće koje krije ovaj na prvi pogled genijalni poslovni model: u mnogim krajevima svijeta Uber mora invenstirati puno novca kako bi s posebnim popustima privukao nove vozače i mušterije. U nekim drugim gradovima, pak, ovakve usluge prijevoza uopće nisu dozvoljene jer je taksistički lobi prejak. U Sjedinjenim Državama imaju u Lyftu ozbiljnog i sve jačeg konkurenta koji Uberu ne otima samo mušterije nego je dokazao da je tržište usluga prijevoza trenutno precijenjeno - nakon uspješnog izlaska na burzu krajem ožujka vrijednost dionica Lyfta je padala u nekim trenucima i za 25 posto.

Koliko će uspješan biti Uber u budućnosti ovisti će o tome koliko brzo će moći početi ostvarivati dobit. I iako šef Ubera Khosrowshahi spušta očekivanja za iduće godine, njegova tvrtka ipak može praktički preko noći drastično smanjiti gubitke. "Uber špekulira s vozilima koja će autonomno voziti čime bi se troškovi za vozače spustili na nulu", objašnjava Jay Ritter, stručnjak za burzu i profesor na Sveučilištu u Floridi. Od te uštede bi onda mogle profitirati mušterije jer bi vožnja Uberom mogla tako postati puno jeftinija nego što je sada.

Uber uz bok Appleu, Amazonu i Googleu?

Neki stručnjaci zato Uber već sada vide u Kući slavnih koncerna: "Uber ima potencijal i revolucionirajuće mogućnosti uvrstiti se u red tvrtki poput Amazona, Applea i Googlea", pišu analitičari investicijske tvrtke Wedbush Ygal Arounian i Daniel Ives u jednom priopćenju za svoje klijente. S obzirom na činjenicu da trenutno Uber koristi samo dva posto stanovništva u svijetu, oni vjeruju da je potencijal ove prijevozničke tvrtke ogroman. Ova dvojica analitičara su sigurna da će dionice Ubera polučiti ogroman uspjeh.

Sami vozači nisu baš imspresionirani cijelim ovim spektaklom oko izlaska njihovog poslodavca na burzu - prije dva dana su pozvali na međunaroni štrajk. "Pohlepni investitori će pogoršati uvjete rada vozača", upozorila je Bhairavi Desai, predsjednica sindikata Saveza njujorških taksista na jednom prosvjednom okupljanju ovoga tjedna. Već sada, istaknula je, Uber u svom prospektu povodom izlaska na burzu navodi kako se vozačima previše plaća i kako će se troškovi smanjiti. Za nju nema dvojbe: "Izlaskom na burzu će koncern dobiti milijune, a vozači će biti ostavljeni u siromaštvu i insolventnosti."

Tko ovih dana investira u Uber, kladi se na budućnost. Jer u ovom trenutku se ne zna ni hoće li ta tvrtka ikada bilježiti dobit ni hoće li automobili na cestima ikada voziti bez vozača.

Piše: Sabrina Kessler/DW
11.05.2019. 08:01:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh