« Spektakli
objavljeno prije 16 godina i 4 mjeseca

‘Starci’ pobjednici ovogodišnjih Oscara

Braća Coen s filmom ‘Nema zemlje za starce’ najveći su pobjednici 80. svečane dodjele Oscara održane u Los Angelesu

Više o

Oscari

Svečana 80. dodjela Oscara bila je u znaku braće Coen, mlade francuske glumice Marion Cotillard, španjolskog genija Javiera Bardema, izvrsne Tilde Swinton, besprijekornog Daniela Day-Lewisa, striptizete Diablo Cody i odličnog voditelja Jona Stewarta. Iako to nije bila večer prevelikih iznenađenja, barem što se tiče odličnih Joela i Ethana Coena koji su nagradu Oscar odnijeli za najbolji film ‘Nema zemlje za starce’, režiju i najbolji adaptirani scenarij, u ženskoj konkurenciji pravo je iznenađenje bila talentirana Marion Cotillard koja je za ulogu slavne šansonijerke Edith Paif u filmu ‘La Vie en Rose’ dobila nagradu za najbolju žensku izvedbu. Uz bok favoriziranoj Julie Christie, mladoj Ellen Page, odličnoj Cate Blanchett i uvijek sigurnoj Lauri Linney, Francuskinja je došla iz sjene i uzela ono što joj pripada. Iznenađenja u kategoriji najboljeg glumca nije bilo. Daniel Day-Lewis za ulogu beskrupuloznog naftaša u filmu ‘Bit će krvi’ bio je apsolutni favorit, tako da je njegov Oscar bio i više nego predvidljiv. Zanimljivo je kako ovogodišnja dodjela nije bila toliko glamurozna, što je i dobro, jer je voditelj dodjele komičar Jon Stewart svojim britkim i intelektualnim humorom doista odradio odličan posao. Britanka Tilda Swinton dobila je Oscara za najbolju sporednu ulogu u filmu ‘Michael Clayton’, dok je odlični Javier Bardem za ulogu hladnokrvnog ubojice u filmu ‘Nema zemlje za starce’ proglašen najboljim sporednim glumcem. Indie poslastica ‘Juno’ o trudnoj tinejdžerki dobila je Oscara za najbolji originalni scenarij, koji je pripao bivšoj striptizeti Diablo Cody. 

“Cate Blanchett je žena koju nitko ne može zaustaviti. Igrala je Elizabeth i Boba Dylana. U filmu ‘Nema zemlje za starce’ glumila je pitbula koji progoni Josha Brolina. Ona je nevjerojatna. Upravo sada, mene, Jona Stewarta, glumi Cate Blanchett.” 

Nagrada autsajderima

 Članovi Akademije sve četiri najvažnije nagrade dali su europskim glumcima i braći Coen, pa možemo reći da je to bila večer kada je holivudski establišment nagradio šačicu autsajdera. Film ‘Okajanje’ Joea Wrighta dobio je nagradu za najbolju glazbu. Voditelj Jon Stewart osvrnuo se i na predstojeće američke izbore te na utrku između Baracka Obame i Hillary Clinton, te je zaključio da kada vidite crnca ili ženu na mjestu predsjednika SAD-a, asteriod će pasti na Kip slobode. Oscar za najbolji animirani film otišao je crtiću ‘Juhu-hu’, a za najbolji dokumetarac filmu ‘Taxi to the Dark Side’ o preispitivanju mučenja američkih vojnika u Afganistanu. Austrijski film Stephana Ruzowitzkog ‘Krivotvoritelji’ prikazan i na prošlogodišnjem Libertas film festivalu dobio je Oscara za najbolji film. Iako je riječ o solidnom filmu, neki se kritičari pitaju zašto je izostavljeno Mungiuovo remek-djelo ‘4 mjeseca, 3 tjedna i 2 dana’. Robert Boyle (98), dizajner filmske produkcije primio je Oscara za životno djelo za doprinos filmu, uključujući djela kao što su ‘Sjever-sjeverozapad’, ‘Marnie’ i ‘Mame’. Nedostatak jasnog konsenzusa između kritičara i publike, raspršio je nagrade na sve strane. što je možda i dobro. Osim ostalog, večer je obećavala rat nad senzibilitetima - Akademijini glasači morali su odlučiti između nihilističkog ‘Nema zemlje za starce’ u kojem serijski ubojica pobjeđuje, odvažnog filma ‘Juno’ o trudnoj 16-godišnjakinji ili sage o izdaji i uništenom životu u filmu ‘Okajanje’. Kako je to Stewart lijepo rekao: ‘Treba li ovome gradu zagrljaj? Sve što mogu reći - hvala Bogu na maloljetničkoj trudnoći’.

“Kad je u nekom holivudskom filmu crnac ili žena američki predsjednik, asteroid padne na Kip slobode.”

Jon Stewart
voditelj svečane dodjele
Stewart-pun pogodak

80. svečana dodjela održana je tradicionalno u Kodak Theateru, a dašak pompe donijela je gradu koji se još oporavlja od tromjesečnog štrajka scenarista, što je Jonu Stewartu ostavilo nešto manje od tjedan dana da se pripremi za ulogu domaćina dodjele. Nasreću, njegov ponovni odabir pokazao se kao pun pogodak. Unatoč sarkazmu i suptilnom ismijavanju kolega i holivudske industrije, Stewart je napravio i neobičnu gestu. Kako je posljednjih godina, zbog prevelikih emocija, papira s napisanim govorima i natuknicama, vrijeme laureatima ograničeno, dobitnica Oscara za najbolju pjesmu u filmu ‘Once’ Čehinja Marketa Irglova, koja je s partnerom Glenom Hansardom izašla na pozornicu, ostala  je bez svoje zahvale. No, nakon reklama brižni Stewart vratio je Marketu davši joj priliku da i ona uputi poneku riječ zahvale koja joj je nešto ranije uskraćena. Stari lisac Jack Nicholson bio je više nego u elementu kada je o svih 79 prethodno nagrađenih filmova izjavio: ‘Oni su takli čovječanstvo, he, he, he - u svima nama’. No, moramo spomenuti redatelja Paula Thomasa Andersona koji je kući otišao praznih ruku. Njegov filmski ep ‘Bit će krvi’ vjerojatno je najveći gubitnik, ali jednostavno protiv braće Coen nije mogao. 

“S nama su večeras tri trudnice. Jessica Alba, Cate Blanchett i Nicole Kidman. I dijete odlazi... Angelini Jolie! Angelina nije mogla biti s nama večeras. Teško je naći 17 dadilja u večeri dodjele Oscara.”Nesumnjivo, najintrigantniji redatelj do 40 godina možda je zaslužio više od svojih Amerikanaca. Ono što je zanimljivo jest činjenica da je dodjela trajala kraće no prijašnjih godina, baš kao što su i govori zahvale trajali kraće od uobičajenog. Trudnice su vladale crvenim tepihom, a večer je bila u znaku muškaraca. Vremena su se promijenila. Akademija je počela birati filmove koji ni po čemu nisu dio mainstreama, a uz male nedostatke i pokoji previd, moglo bi se reći kako su stvari počele ići u pravom smjeru. Unatoč svemu, bila je to zadovoljavajuća svečanost, bez plača ili kako je to slikovito opisao Petar Krelja cmizdrenja, koja je pokazala da se i bez prevelikog glamura može uživati u filmskim uspjesima 2007. godine uz britki humor američkog komičara. 

Diablo Cody

Bivša striptizeta umjetničkog imena Diablo Cody dobila je Oscara za najbolji originalni scenarij za film ‘Juno’, koji je režirao Jason Reitman. Taj mali nezavisni indie film tako je pobijedio Tonyja Gilroya, koji je napisao scenarij i režirao ‘Michaela Claytona’.

Braća Coen potvrdila su status vrhunskih filmaša 

Svoj prvi film ‘Blood Simple’ braća Coen snimila su 1984. i već tada pokazala svu stvaralačku snagu. Samo tri godine kasnije snimaju ‘Raising Arizona’ s Nicolasom Cageom i Holly Hunter u glavnim ulogama. ‘Millerovo raskršće’ iz 1990.svojevrstan je hommage gangsterskim filmovima. Godinu dana kasnije snimaju ‘Barton Fink’ koji je dobio Zlatnu palmu u Cannesu. Nakon toga snimaju ‘Mr. Hula-Hop’ s Paulom Newmanom i Timom Robbinsom. Veliki povratak najavljuju ‘Fargom’ koji mnogi kritičari smatraju najboljim filmom 90-ih, a osim što su dobili Oscara za scenarij, osvojili su glavne nagrade na svim festivalima na kojima je film prikazan. Uslijedio je ‘Veliki Lebowski’ s Jeffom Bridgesom koji je briljirao u ulozi Dudea. Potom su snimili vlastitu viziju Homerove Odiseje ‘Tko je ovdje lud’ te ‘Čovjeka kojeg nije bilo’. Nakon toga malo su podbacili filmom ‘Razvedi me, zavedi me’ i ‘Ladykillersima’. No film ‘Nema zemlje za starce’, koji je snimljen prema romanu Cormaca McCarthyja, vratio ih je na stare staze slave i osigurao trijumf na ovogodišnjim Oscarima. 

Piše: Piše: Livia Čveljo
26.02.2008. 01:26:53
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh