« Svijet
objavljeno prije 15 godina i 5 mjeseci
balkanska demokracija

Slovenski sud zabranio izvještavanje Dnevniku

U presudi koja je, najblaže rečeno, na tragu Staljinovih ideja, Dnevnik ne smije pisati o čovjeku koji želi kupiti Mercator

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Dnevnik)
Više o

dnevnik

,

Pier Paolo Cerani

,

zabrana izvještavanja

Slovenska novinarska zajednica užasnuta je sudskom zabranom listu "Dnevnik", koji ubuduće ne smije pisati o talijanskom poduzetniku Pieru Paolu Ceraniju, zainteresiranom za kupnju Mercatora i Radenske čiju je mineralnu vodu namjeravao prodavati u SAD.

"Sudsku odredbu poštujemo, ali smo podnijeli žalbu jer mislimo da je povrijeđen interes javnosti i očekujemo da se o žalbi što prije odluči", rekao je u srijedu urednik ljubljanskog dnevnog lista "Dnevnik" Aleksander Žerdin.

S redakcijom lista, koja je o talijanskom ulagaču pisala kao o kontroverznom poduzetniku koji je bio upleten u neke međunarodne skandale, solidariziralo se više novinarskih udruga.

"Ovakva sudska odredba vraća nas u vrijeme staljinizma", ustvrdila je u otvorenom pismu Udruga slovenskih novinara i publicista, a postupak protiv lista osudio je i predsjendik Društva novinara Slovenije (DNS) Grega Repovž koji smatra da za zabranu nije bilo razloga.

"Stvar je apsurdna i služi za podsmijeh našemu političkom i društvenom sustavu", rekao je Repovž. Dodao je da su formulacije zbog kojih je sud dao embargo na objavu tekstova o Ceraniju uobičajene, te da je talijanski poslovni čovjek u slučaju da ih smatra uvrjedljivima mogao pokrenuti privatnu tužbu, a ne sudski zabranjivati objalvjivanje tekstova.

U slučaju da nastavi objavljivati priloge u kojima se spominje talijanski poduzetnik i njegovi navodni financijski skandali, redakciji "Dnevnika" prijeti najprije kazna od 50.000 eura, a onda i viša sa svakom novom objavom.

Sudska zabrana objavljivanja tekstova nije presedan u Sloveniji, ali je dosta rijetka u praksi.

U najmanje jednom slučaju u posljednjih je deset godina došlo i do sudske zabrane prodaje literarnog djela, jer su se u njemu "prepoznali" navodni junaci iz stvarnog života iako je bila riječ o romanu s fiktivnim likovima i izmišljenim imenima.

Cerani je nedavno od slovenskog tajkuna i nekadašnjeg direktora Pivovarne Laško Boška Šrota za tri milijuna eura kupio dionice njegovih privatnih tvrtki kojima je kontrolirao Pivovarnu Laško, Mercator, Fructal, Radensku i druge velike kompanije.

No, dio medija smatra da je riječ o fiktivnom poslu. Njime bi Šrot, kojemu u Sloveniji najavljuju i suđenje zbog nepravilnosti u privatizaciji, mogao zaobići nadzor slovenskih regulatornih agencija i "parkirati" vlastitu imovinu do koje je do sada došao, tvrde mediji.

U prvim svojim izjavama Cerani je obećavao velik i agresivan marketing slovenskih robnih marki na svjetska tržišta, ako mu se omogući ulazak u bivši Šrotov imperij.

Čak je obećavao da će mineralna voda Radenska u SAD-u postati konkurent talijanskoj mineralnoj vodi San Pellegrino, koje se godišnje na tom tržištu proda oko milijardu litara.

19.08.2009. 18:06:37
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh