Slovenci najavili masovne štrajkove i demonstracije
Nezadovoljstvo zbog drastičnog raslojavanja buknut će usred predsjedanja Unijom
Hrana je u Sloveniji prošle godine poskupjela za 12 posto, značajno više nego u ostalim članicama eurozone. Razlog inflacije nije samo u globalnim kretanjima, nego je ‘hranjena i domaćim sastojcima’, prenosi stav stručne javnosti u Sloveniji Privredni vjesnik.
Nezadovoljstvo
Ne pristanu li poslodavci povećati plaće, u štrajk će 25. siječnja ići 158.000 Slovenaca zaposlenih u javnom sektoru. Dvanaest dana kasnije, štrajk je najavilo 200.000 ljudi iz privatnog sektora, koji zahtijevaju povećanje plaće za visinu razlike između predviđene i stvarne inflacije, kao i dio od produktivnosti. Nadalje, očekuje se da će pravu pomutnju izazvati 6000 autoprijevoznika, koji su nezadovoljni odzivom vlade na zahtjeve vezane uz porezne olakšice i plaćanje cestarina. Svima njima planiraju se priključiti i umirovljenici. Najavljeno treba shvatiti kao znak da u pozadini prijetnji nije nadmudrivanje oko nekoliko eura, nego je riječ o mnogo ozbiljnijem nezadovoljstvu - o nepristajanju na raslojavanje u kojem elita postaje sve moćnija, dok svi drugi jure u siromaštvo, piše Privredni.
Povećanje plaćaSlovenski sindikati traže povećanje minimalne plaće od 386 eura, kakvu prima 22.000 slovenskih radnika, za 45,8 eura.
Prosječna neto plaća u Sloveniji trenutačno iznosi 846,38 eura.
Neto plaće najbogatijih porasle su za 1000 eura, a one najsiromašnijih za 2,5 eura.
Strah od rasta inflacije
Slovenska vlada boji se da bi pristajanjem na zahtjeve za povećanjem plaća dodatno razbuktala inflaciju. Zaposlenima u javnom sektoru ponudila je isplatu, ali u mirovinske fondove, kako novac ne bi završio na tržištu. No, slovenski sindikati ne popuštaju pa će po svoj prilici Slovenija usred predsjedavanja Europskom unijom biti suočena s velikim akcijama iskazivanja nezadovoljstva vlastitih građana.
Ove godine Sloveniju čekaju i parlamentarni izbori, a na posljednjim velikim demonstracijama u studenome građani su već pokazali želju za većom socijalnom osjetljivošću u slovenskoj politici.
Novi komentar