« Svijet
objavljeno prije 16 godina i 2 mjeseca

Sloboda Tibeta kroji se u Kini

Na kineskom jugu pronađena tvornica u kojoj se šiju tibetanske zastave

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Ilustracija: Ivan Klemenčić)
Više o

Kina

,

Tibet

,

made in china

Sukob kinestih vlasti i Tibetanaca željnih neovisnosti jučer je ušao u novu fazu. I to onu koja bi se mirne duše mogla nazvati ironičnom.

Kineska je policija, naime, na južnim granicama Kine, u gradu Guangdongu, pronašla tekstilnu tvornicu u kojoj su vrijedni radnici ispleli na tisuće tibetanskih zastava, koje već desetljećima simboliziraju borbu tibetanskog naroda za slobodu.

Radnici i rukovodioci tvornice u velikom su šoku, što je još samo jedna potvrda da kineske vlasti svoj narod i dalje vrlo dobro drže pod medijskom blokadom. Naime, vlasnici ruku koje su mjesecima koncentrirano šivale tibetanske zastave, nisu pojma imali što to uopće proizvode.
‘Mislili smo da radimo neke šarene zastave bez ikakvog značenja’, bio je komentar djelatnika.

Policija im je, čini se, povjerovala, jer je jedan od kineskih radnika cijeli slučaj i prijavio nadređenima, nakon što je na internetu vidio ‘poznati amblem’.

Zasad se ne zna tko je naručio pošiljku zastava, poznato je samo da je narudžba došla izvan granica Kine. Sumnja se da je pošiljka, čiji je dio već isporučen, namijenjena tržištu u Hong Kongu, gdje ovoga tjedna štiže Olimpijska baklja, koja uskoro završava svoju dramatičnu svjetsku turneju.

Tibetanska zastava, poznata i kao ‘zastava snježnog lava’, prvi put je predstavljena 1912. godine, a prikazuje žuto sunce koje razvija crvene i plave zrake, a pod njim su smještena dva bijela lava. Tibetanska vlada u izgnanstvu, predvođena Dalaj lamom, prihvatila ju je kao svoj službeni znak prepoznavanja.

Za razliku od ostatka Kine, u bivšoj britanskoj koloniji Hong Kongu, tibetanska obilježja nisu ilegalna. Pretpostavlja se da će baklju, koja se ove godine prvi put u svojoj povijesti nekoliko puta gasila, dočekati na tisuće prosvjednika s tibetanskim obilježjima ‘made in China’. 

Piše: Piše: Marko Podrug
02.05.2008. 02:33:15
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh