Senegalci konačno izlaze na predsjedničke izbore
Glasa se nakon višetjednih nasilnih uličnih prosvjeda protiv staroga predsjednika koji želi produljiti dosadašnjih 12 godina na toj dužnosti
Građani Senegala jutros su izašli na možda i presudne predsjedničke izbore, u kojima će dosadašnji predsjednik Wade pokušati osvojiti svoj treći šestogodišnji mandat, dok njegovi protukandidati tvrde kako bi to moglo destabilizirati ovu zemlju, prenosi Hina.
Glasa se nakon višetjednih nasilnih uličnih prosvjeda protiv staroga predsjednika koji želi produljiti dosadašnjih 12 godina na toj dužnosti, a promatrčai kažu da je senegalski ugled čvrste demokracije ugrožen. U nasilju je dosad poginulo najmanje šestero ljudi.
Prosvjede vodi Pokret M23, koalicija oporbenih stranaka i udruga civilnog društva. Naziv je pokret dobio po 23. lipnju kada su prosvjedovali protiv nacrta zakona kojim je Wade htio ozakoniti izbor predsjednika u samo jednome krugu i sa samo 25 posto glasova, od čega je odustao pod pritiskom ulice i stranih zemalja.
Većina od 13 Wadeovih protukandidata potječe iz M23. Među njima trojica su bivših premijera, Moustapha Niasse, Idriss Seck i Macky Sall, a Ousmane Tanor Dieng predsjednik je socijalista. Ostali su kandidati iz civilnog društva i pokreta mladih "Y'en a marre" ("Puna mi je kapa"). Izborno povjerenstvo odbacilo je kandidaturu koju je podnio svjetski poznat senegalski pjevač Youssou N'Dour, koji je nedavno bio i ozlijeđen na prosvjedima.
Strane sile i diplomati pozvali su na mir i transparentno glasanje, a vodeći afrički posrednik nije uspio postići sporazum između 85-godišnjega Wadea i njegovih suparnika koji traže da u slučaju Wadeove pobjede mandat bude skraćen.
Wade je uvjeren u svoje sposobnosti, odbacuje kritike da je prestar i poziva se na gospodarska postignuća kao što su 4-postotni rast zadnjeg desetljeća, ulaganja u infrastrukturu i obnovu glavnoga grada Dakara.
Analitičari ističu da je rast proračuna išao preko leđa naroda opterećenog porezima, da su se od 2000. godine zbog korupcije elite obogatile, a milijuni siromašnih ostali kratkih rukava u podjeli bogatstva.
Senegal s gotovo 13 milijuna stanovnika, bivša francuska kolonija pretežito je poljoprivredna zemlja sa zalihama zlata i plina, a prvi izvor prihoda je ribarstvo, zatim turizam i fosfati.
Pravo glasa ima 5,1 milijun Senegalaca. Wadeovi protivnici strahuju od lažiranja izbornih rezultata. Izbore će nadzirati 90 promatrača iz Europske unije te 40-ak iz Afričke unije, a na čelu im je bivši nigerijski predsjednik Olusegun Obasanjo.
Novi komentar