« Kultura
objavljeno prije 16 godina i 3 mjeseca

Satirička proročanstva trojca u londonskoj galeriji Tate

Izložba donosi presjek radova slavnih umjetnika

Duchampova ‘Fontana’ nikada nije bila javno izložena
Duchampova ‘Fontana’ nikada nije bila javno izložena (AFP)
Više o

London

,

galerija Tate

,

Marcel Duchamp

,

Man Ray

,

Picabia

Ono što je do jučer izazivalo zgražanje, danas je muzejska relikvija. Riječ je o izložbi umjetnika Marcela Duchampa, Mana Raya i Picabije u londonskom Tateu. Ta velika izložba donosi najbolje od tih umjetnika, od pisoara pa sve do prsatih žena koje se maze s psom.

Nakon gotovo stoljeća, njihova je umjetnost ušla u legendu. Duchamp kao drag queen u objektivu Mana Raya kao i Picabijine ikonoklastičke slike, predstavljaju umjetnost anarhizma i iracionalnog. Na izložbi je prikazan nag Picabia koji oponaša Rodinovog Balzaca, dok Duchamp bez odjeće pozira Lucasu Cranachu kao Adam. Tvrdnja Marcela Prousta, čije se mrtvo tijelo našlo u objektivu Mana Raya, kako prošlo vrijeme ne možemo vratiti, pogled je organizatora na ovu izložbu.

ProlaznostSva su se njihova satirička proročanstva na kraju ostvarila. I bez obzira na to koliko njihova umjetnost bila prolazna, kasniji naraštaji to će očuvati. 

Francuski avangardni umjetnik Marcel Duchamp odlučio je 1921., kao 34-godišnjak već poznat po izazivanju skandala, još više pomaknuti granice. Već 1917. izazvao je skandal svojim pisoarom koji nije smio izložiti. Naravno, Duchamp je znao da njegov konfekcijski koncept nije nešto što bi svatko prihvatio - čak ni oni koji su bili pripadnici moderne umjetnosti.

Man Ray bio je pionir u avangardnoj fotografiji i filmu, Picabijini slikarski motivi potkopavali su umjetničke konvencije, dok je Duchamp izmislio koncept ready-madea prezentirajući svakodnevne predmete kao umjetnička djela.

Iako su trojica umjetnika slijedili svatko svoj stvaralački put, a bili su i geografski udaljeni, izložba prikazuje njihove afinitete i paralele, otkrivajući zajednički pristup preispitivanju biti umjetnosti. Sva su se njihova satirička proročanstva na kraju ostvarila: muzeji će unaprijed prihvatiti sve što je tržište prihvatilo. I bez obzira na to koliko njihova umjetnost bila prolazna, koliko provizoran bio duh u kojem je nastala, kasniji naraštaji to će  očuvati. 

Piše: Piše: Livia Čveljo
24.02.2008. 21:29:55
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh