« Svijet
objavljeno prije 16 godina i 3 mjeseca

Sarkozyjeve Ray Ban sklonosti

Predsjednik Francuske ne mari previše za umjetnost, ali zato obožava showbiz i Celine Dion

Šarmantni predsjednik više pozornosti poklanja svojoj lijepoj supruzi nego kulturi, što mu zaista nitko ne može zamjeriti
Šarmantni predsjednik više pozornosti poklanja svojoj lijepoj supruzi nego kulturi, što mu zaista nitko ne može zamjeriti (GETTY IMAGES)

Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy u gotovo godinu dana svoga predsjednikovanja jedva da je spomenuo riječ umjetnost ili kultura. Jedino je krajem veljače izjavio kako bi francuska kuhinja trebala biti uvršetna na UNESCO-ovu listu svjetske baštine. Charles de Gaulle imao je pored sebe Andrea Malrauxa. François Mitterrand obnovio je Louvre. Jacques Chirac je otvorio značajan muzej Quai Branly. Svi francuski predsjednici od oslobođenja naovamo bili su uključeni u otvaranje nekog muzeja, operne kuće, knjižnice ili su pokrenuli neki kulturni program. Svi osim Sarkozyja. On je, kako kaže, obožavatelj Lionela Ritchieja i Celine Dion. Mitterand je obožavao Dostojevskog, a De Gaulle Chateaubrianda. Sadašnji predsjednik voli showbiz. Njegov brak s talijanskim modelom-pjevačicom Carlom Bruni i imenovanjem ministricom kulture Christine Albanel koju Sarkozyjevi ministri smatraju nesposobnom, stvorio je svojevrsni kulturni šok.

Sarko l’AméricainPredsjednički Bling-Bling već je postao klišej, kao i ‘Sarko l’Américain’. Poznat je i predsjednikov gaf tijekom susreta s papom Benediktom XVI., kada je tijekom audijencije nekome slao sms-poruku. Prema riječima nekih analitičara, Francuskoj je potreban kultivirani predsjednik. 

Zadnjih mjeseci pariške su kioske preplavile satiričke novine Le Canard Enchaîné koje prikazuju Sarkozyja s pilotskim Ray Ban naočalama u čijim se staklima odražavaju njegova jahta i privatni avion. Predsjednikov Bling-Bling već je postao klišej, kao i ‘Sarko l’Américain’. Poznat je i njegov gaf tijekom susreta s papom Benediktom XVI., kada je tijekom audijencije nekome slao sms- poruku. Prema riječima nekih analitičara, Francuskoj je potreban kultivirani predsjednik. Georges Pompidou je primjerice objavio antologiju francuske poezije i koncipirao nacionalni centar moderne umjetnosti nazvan prema njemu. Valéry Giscard d’Estaing iza sebe je ostavio muzej Orsay. Chirac je pak, da ulašti svoju aureolu, proširio vijest da je kao tinejdžer prevodio Puškina. A osim Louvrea, Mitterrand je otvorio operu Bastille i Nacionalnu knjižnicu. Za razliku od njih, moderni Sarko na meti je paparazza, njegova supruga Carla Bruni nova je modna ikona odijevajući se poput Jackie Kennedy, a izlet u Euro Disney ili posjet egipatskim piramidama popraćen je kao da se radi o nekom slavnom glumačkom paru.

- Sarkozy u svojim trapericama, svojom neotesanošću, tvrdim jezikom, stvara novu ikonografiju Francuske. Njegov casual stil prevodi se u više sekularni način vladanja, zbog čega ljudi koji ga ne vole govore o amerikanizaciji Francuske. Za desničare i ljevičare to znači odmak od intelektualnog - rekao je politički analitičar Pascal Perrineau.

Jaka kulturna kampanja mogla bi nešto učiniti po tom pitanju. Baš kao što je  Chateaubriand lijepo rekao: ‘Ukus je dobra prosudba genija’.

Piše: Piše: Livia Čveljo
17.04.2008. 22:49:10
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh