Razriješen je misterij vode u naselju Vrbani
Uzrok smrada je u neosušenoj podnoj izolacijskoj smjesi
Neispravno postavljena podna izolacijska smjesa najvjerojatniji je uzrok onečišćenja vode u zagrebačkom naselju Vrbani III, no za konačnu potvrdu treba pričekati dodatna vještačenja u Centru za kriminalistička vještačenja. Najvjerojatniji uzrok onečišćenja s kojim se stanari Vrbana bore više od godinu dana, otkriven je u kupaonici jedne obitelji odakle su po nalogu sudskog vještaka iz poda izvađene cijevi.
Kada su cijevi izvađene, zgradom se proširio smrad, a vještak je utvrdio da je podna izolacijska smjesa krivo postavljena jer su na nju stavljene cijevi prije no što se osušila. Prema projektu, vodovodne cijevi i podna izolacija trebale su biti odvojene stiroporom i dopunski folijom, ali ih u kupaonici nije bilo.
‘Bili smo u pravu!’- Gradonačelnik Bandić podsjetio je kako je s novinarima ‘hodočastio i pio vodu’ da bi dokazao kako problem nije u vodi.
- ‘Razumijem građane i držim im palce da se to što prije ukloni i da ljudi koji su pošteno platili svoje stanove normalno žive.’
Ipak, za konačan zaključak je li to uistinu uzrok onečišćenja potrebno je provesti još neke analize, a po ocjeni vještaka Žarka Željka, u slučaju Vrbana ‘zatajili su svi, od komisije koja je izdala uporabnu dozvolu do zaduženih za nadzor radova’. U stanu u kojemu su otkrivene sumnjive cijevi sinoć je došla policijska ekipa za očevid, predstavnica Zavoda za javno zdravstvo te zamjenica zagrebačke općinske državne odvjetnice Natalija Slavica koja o ‘predmetu Vrbani’ nije željela otkriti više pojedinosti.
‘Predmet je u fazi izvida koje provodi policija i u ovoj fazi, prema našim pravilima, riječ je o službenoj tajni’, rekla je za Hinu. No, potvrdila je da su sinoć iz stana u Vrbanima izuzete cijevi i komadi betona natopljeni izolacijskom smjesom. U policiji nisu željeli nagađati kada će vještačenja tih materijala biti gotovo. Utvrdi li se da je izolacijska smjesta stvaran uzrok onečišćenja, moguće je pokretanje postupka protiv izvođača radova.
Stručnjaci Instituta ‘Ruđer Bošković’ u rujnu su utvrdili da su cijevi onečišćene otapalima koja se koriste kao razrjeđivači, a analiza vode je pokazala prisutnost spojeva etilbenzena tuolena i ksilena, koji se mogu naći u razrjeđivaču. Tad se sumnjalo da je vodu onečistio izvođač radova. (HINA/METRO)
Novi komentar