Protega na tjeralici, ostali u jednomjesečnom pritvoru
Svi osumnjičeni u istražnom zatvoru ostaju zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i mogućnosti usklađivanja obrana s prvoosumnjičenim Protegom koji je na slobodi
Sudac je te odluke donio na ročištu zatvorenom za javnost, na kojem su obrane osumnjičenika predlagale da se njihove branjenike zadrži u kućnom pritvoru, a ne u zatvoru, no to im je odbijeno. Kako se doznaje, nitko od branitelja osumnjičenih nije ponudio jamčevinu za obranu sa slobode.
Svi osumnjičeni u istražnom zatvoru ostaju zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i mogućnosti usklađivanja obrana s prvoosumnjičenim Protegom koji je na slobodi. Njemu je istražni zatvor određen i zbog opasnosti od bijega. Na odluke suca Devčića obrane imaju pravo žalbe koju rješava izvanraspravno vijeće.
Protegin odvjetnik Čedo Prodanović tvrdi da njegov branjenik nije u bijegu nego se samo u trenutku uhićenja nije nalazio u svom domu već izvan Hrvatske u koju će se, kako kaže Prodanović, vratiti na dan drugog kruga predsjedničkih izbora, 10. siječnja. No, na temelju odluke o istražnom zatvoru za Protegom će se po automatizmu raspisati i tjeralica. Mediji pišu da je bivši čelnik HPB-a na skijanju u Austriji.
I dok šestorica suosumnjičenika budu u istražnom zatvoru USKOK će protiv njih voditi istragu tijekom koje će, kako se neslužbeno doznaje, saslušati više desetaka svjedoka. Idućih mjesec dana u istražnom zatvoru u Remetincu ostat će dvojica Proteginih suradnika, bivši predsjednik Uprave i direktor financija HPB-a Mario Kirinić i bivši član Uprave Ivan Sladonje te četvorica poduzetnika Boris Šimunić, Svetimir Gadže, Oliver Beidenegl i Ivan Galić.
Trojicu bivših čelnika HPB-a sumnjiči se da su se udružili za počinjenje kaznenih djela te zlouporabili položaj i ovlasti, dok se poduzetnike tereti da su ih poticali na te zlouporabe. Neslužbeno se doznaje da se Protegu, Kirinića i Sladonju tereti da su od početka 2006. do kolovoza ove godine poduzetnicima nezakonito odobrili nenamjenske kredite u iznosu većem od 170 milijuna kuna, bez odgovarajućih pokrića, odnosno osiguranja plaćanja kredita.
Bivše čelnike HPB-a, banke koja je u vlasništvu Hrvatskog mirovinskog fonda, Hrvatskog fonda za privatizaciju te Hrvatskih pošta, navodno se sumnjiči i da su sami sebi za rad u Upravi banke isplaćivali nesrazmjerno visoke menadžerske bonuse. (hina/metro-portal)
Novi komentar