Preko 80% Slovenaca protiv arbitražnog sporazuma
Naši susjedi bi na mogućem referendumu odbili dogovor Kosor - Pahor
U emisiji "Vrući stolac" sudjelovao je i glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Milan Balažic koji ističe prednosti sporazuma, ali i nekadašnji ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel koji je istaknuo da Slovenija ni u arbitraži ne može pristati na "bilo koji" rezultat, pa zato ne isključuje mogućnost referenduma kojim bi se sporazum poništio.
Rupel se suprotstavio tumačenjima da bi referendum mogao dovesti u pitanje kredibilnost slovenske politike. "Irci su na prvom referendumu odbili Lisabonski ugovor, ništa im se nije dogodilo i svi su prema njima bili ljubazni", ustvrdio je Rupel koji je član Slovenske demokratske stranke (SDS) bivšeg premijera Janeza Janše.
Ljubljansko "Delo" navodi izjave predstavnika slovenskog ministarstva vanjskih poslova da Hrvatska, kao i Slovenija, ima pravo da uz sporazum o arbitraži priloži jednostranu izjavu, ali da to pravo ima i Slovenija, te da Ljubljana nije pristala na prijedlog da izjava bude bilateralna nego inzistira na tome da se sporazum potpiše u prvotno predloženom tekstu.
Jednostranu izjavu koju je najavila hrvatska premijerka slovenski mediji inače tumače kao "koncesiju" kojom se premijerka pokušava obraniti od tvrdnji SDP-a da je sporazum slab.
Hrvatski mediji tvrde da formulacija o "dodiru" (junction), koji se kao nepravni termin našao u sporazumu, govori kako nema mnogo mogućnosti da Slovenija mimo međunarodnog prava po kojemu se teritorijalno more država ne može protezati na više od 12 milja od obale dobije takvu poveznicu, ali se pritom pozivaju na neimenovane europske izvore, vjerojatno prilici "Hrvatskoj naklonjene" članove u Europskom parlamentu, piše ljubljansko "Delo".
Da će potpisivanje arbitražnog sporazuma u sadašnjem obliku predstavljati "tvrđi orah" za slovensku stranu nego za hrvatsku zbog manjih očekivanja u odnosu na prijašnja, složili su se kasno sinoć u emisiji "Odmevi" Slovenske nacionalne televizije novinar "Dela" Boris Šuligoj i novinar riječkog "Novog lista" Denis Romac.
Romac je usto objasnio da je uobičajena slovenska politička argumentacija koja se čuje u javnosti, a govori da Hrvatska pokušava Sloveniji "oduzeti status pomorske države" pogrešna, da predstavljaju svojevrsni "mit", te da je politika rješavanja graničnog pitanja svih prijašnjih godina bila "katastrofalna".
Obojica komentatora složila su se s tim da je krajnje vrijeme da se arbitražom pronađe rješenje koje bi fokus u odnosima preusmjerilo na druge važnije teme kao što su gospodarski odnosi, cestovna i željeznička infrastruktura i slično. (hina/metro-portal)
Novi komentar