Predstavljena monografija 'Jordan'
Djelo kritičara Giorgia Segatoa i Milana Bešlića objavila je Naklada AGM, a za 2010. je najavljena i najveća retrospektivna izložba Vasilija Jordana
Dosad najcjelovitija restrospektivna izložba slikara Vasilija Josipa Jordana održat će se u listopadu 2010. u Modernoj galeriji, izvijestila je danas ravnateljica te galerije Biserka Rauter-Plančić na predstavljanju monografije o umjetničkom opusu Vasilija Jordana.
Opsežnu monografiju "Jordan" (356 str.) objavila je zagrebačka Naklada AGM, a tekstove su za nju napisala dvojica likovnih kritičara Giorgio Segato i Milan Bešlić.
U uvodnome Segatovu tekstu "Jordanova poetika" ističe se da je Jordan jedan od najznamljivijih i najcjenjenijih hrvatskih umjetnika, veoma poznat u Italiji zahvaljujući mnogim monografskim izložbama u Bologni, Padovi, Milanu i Rimu.
Jordan njeguje originalnu figuraciju bogatu sjećanjem i muzikalnošću, simbolima i izvanvremenskim evokacijama. Njegovo stvaralaštvo pripada nadrelističkoj poetici obilježenoj ponajprije izdvojenošću predmeta u prostoru i vremenu, ocijenio je Segato.
Milan Bešlić je istaknuo da je Jordan koncepciju svoje likovne poetike stvarao na estetskim premisama koje su obilježile tradiciju europskoga tonskog slikarstva.
Po njegovim riječima, veliki slikar i pedagog Ljubo Babić svojim je golemim autoritetom učvršćivao Jordanove spoznaje, koje su u mladog slikara bile više intuitivne, a manje iskustvene, usmjeravajući ga prema velikim europskim majstorima zaslužnima za stvaranje te tradicije.
Često spominjana izložba Miljenka Stančića i Josipa Vanište u Muzeju za umjetnost i obrt 1952., kao događaj koji je pobudio zanimanje kritike i kulturne javnosti, utjecala je na mlade slikare Jordana i Bifella, koji su na njoj pronašli poticaj svojim umjetničkim stremljenjima, rekao je Bešlić, koji je govorio i o utjecaju Miljenka Stančića na Jordanovo slikarstvo kroz komponentu intimnoga, iskonsku snagu individualnoga u kojoj je Jordan tražio ishodište svojemu slikarstvu. (hina/metro-portal)
Novi komentar