Popularna hrana koja je slučajno nastala
Mnogi veliki izumi nastali su slučajno, a iznimka nije ni gastronomski svijet... a stvarno su se našle odlične stvari ni iz čega...
Gastronomija je zapravo prava znanost, kad gledate velike chefove kad mućkaju, kuhaju i peku pa na kraju to ukrašavaju na kraju ispadne nešto što genijalno izgleda... i ima još bolji okus.
No, neka svakodnevne stvari nastale su, zapravo, potpuno slučajno ili (još bolje) nekom pogreškom!
Neka od danas najpopularnijih pića te slastica i grickalica nastali potpuno drugačije nego što mislite... pa da vidimo što je sve (dobro) pošlo po krivu.
Coca Cola - John Pemberton želio je napraviti piće koje že obožavati diljem svijeta, ali nije namjeravao da ono bude gazirano. Htio je napraviti medicinski tonik koji bi liječio razne boljke od glavobolje do probavnih problema. Prva verzija bila je alkoholna, ali se ubrzo pretvorila u gazirano, bezalkoholno piće koje je postalo popularno diljem svijeta.
Cornflakes - jedna od najpopularnijih vrsti pahuljica nastala je slučajno kada su braća John Kellogg i Will Kellogg htjeli napraviti zdravu vegetarijansku grickalicu tostirajući zrna pšenice. Međutim, zaboravili su na njih, a zrna su se ispekla, a od njih su nastali hrskavi listići. Braća su isto ponovila s kukuruzom i tako dobila cornflakes.
Čips - jedna od najpopularnijih grickalica na svijetu nastala je iz inata. Prema Daily Mailu, 1853. chef u resortu Moon's Lake House razljutio se jer je jedan gost rekao da mu krumpiri nisu bili dovoljno hrskavi te ih je vratio u kuhinju. Kako bi mu napakostio chef George Crum sljedeću rundu krumpira narezao je na tanke kriške i ispržio ih toliko da su postali hrskavi, misleći da će tako gosta "staviti gdje mu je mjesto".
Keksi s komadićima čokolade - jedan od najpopularnijih keksića današnjice nastao je slučajno. Davne 1930. godine Ruth Wakefield, suvlasnica pansiona Massachusetts' Toll House Inn htjela je ispeći keksiće s čokoladom koja se lako topi,ali nije je imala pa je u smjesu za kekse namrvila običnu čokoladu misleći da će se jednako otopiti. Srećom po Ruth to se nije dogodilo, a nastao je ovaj američki klasik.
Sladoled na štapiću - sladoled na štapiću nastao je jedne večeri 1905. godine kada je, tada 11-godišnji Frank Epperson, pomiješao vodu i prah za raditi sok. Nešto ga je omelo i mješavinu je ostavio vani na hladnoći sa štapićem u njoj. Slatka otopina pretvorila se u slatki led na štapiću, a kada je Epperson shvatio da je fino počeo ih je namjerno raditi te ih prodavati prijateljima.
Šampanjac - redovnici iz regije Champagne godinama su pokušavali ukloniti mjehuriće iz bijelog vina koje su proizvodili. Jednostavno, pjenušavo vino nije bilo ono što su htjeli proizvesti i još je k tome često uzrokovalo da slabe staklene boce eksplodiraju. Uskoro su napravljene jače boce u kojima se ovo vino moglo skladištiti i još jače fermentirati te su uskoro redovnici predvođeni bendiktincem Domom Pierreom Perignonom prihvatili i zavoljeli šampanjac.
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar