Počinje 11. Organ Vida
U srijedu se u Muzeju suvremene umjetnosti svečano otvara 11. Festival fotografije Organ Vida – Neodlučne slike uz nastup posebne gošće – Virgen Marie
Zagrebački Muzej suvremene umjetnosti na mjesec će dana ugostiti glavnu izložbu 11. Međunarodnog fotografskog festivala Organ Vida - Neodlučne slike koji se svečano otvara u srijedu 2. rujna u 20 sati i traje do 4. listopada. Otvorenju će prisustvovati kustosi/ce 11. Organa Vida Barbara Gregov, Lovro Japundžić, Klara Petrović, Luja Šimunović i Lea Vene i umjetni/ce Filip Custic, Victoria Sin, Marko Gutić Mižimakov, Deni Horvatić i Katarina Juričić, a uveličat će ga i posebna festivalska gošća, španjolska umjetnica i česta suradnica umjetnika Filipa Custica - Virgen Maria koja će izvesti performans. Zbog izvanredne situacije izazvane pandemijom virusa COVID-19, organizatori su svečano otvorenje smjestili na veliki plato pred Muzejom suvremene umjetnosti, a razgledavanje izložbe odvijat će se uz kontrolu broja posjetitelja i poštivanje svih sigurnosnih mjera državnog Stožera za civilnu zaštitu.
Glavna izložba 11. Organa Vida Neodlučne slike sastoji se od velike grupne izložbe 10 finalist/ica natječaja koji je sproveden početkom godine, na kojem su žirirali Christian Siekmeier - direktor berlinske galerije EXILE, Katrina Sluis - kustosica londonske The Photographers' Gallery, Steph Kretowicz - urednica i spisateljica, Mirjam Kooiman - kustosica amsterdamskog muzeja fotografije Foam, i Vesna Meštrić - kustosica u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Finalisti/ce i radovi koji će se vidjeti na glavnoj izložbe su: Liza Ambrossio Blood Orange, Martha Frieda Friedel éclat, Marko Gutić Mižimakov Cruising the Manifold, Disoriented, Zhao Qian A Field Guide, Oskar Schmidt Liquid, Samar Al Summary Trust Beauty Bank, Indrė Urbonaitė Flamingos, Moonrise and the Slippers, Emilio Vavarella Amazon's Stravaganza: A Personal Index of Infinite Consumption, Shelli Weiler Fabulations i Alba Zari THE Y.
Radovi koji proširuju poimanje reprezentacije slike u fokusu glavne izložbe Neodlučne slike
Tematski, 11. Organ Vida u središte stavlja materijalnost slike, odnosno radove koji problematiziraju i proširuju poimanje reprezentacije, a kustoski tim ističe kako ih zanimaju slike čija se političnost očituje prvenstveno u tome kako, a ne isključivo u tome što reprezentiraju. Tako Alba Zari, umjetnica rođena u Bangkoku s londonskom adresom stanovanja, u svom radu The Y koristi fotografiju kao analitički medij i umjetnički jezik pomoću kojeg se upustila u potragu za svojim biološkim ocem. Talijanski umjetnik Emilio Vavarella predstavit će se istraživačkim fotografskim projektom Amazon's Stravaganza: A Personal Index of Infinite Consumption u kojem se na različite načine preklapaju konzumerističke i arhivističke prakse pri čijoj je realizaciji koristio virtualnu asistenticu Alexu - Amazonovu umjetnu inteligenciju za glasovnu kupovinu. Samar Al Summary je saudijska umjetnica koja živi u Beirutu, gradu kojim se i bavi u svom radu Trust Beauty Bank tako da pokušava razotkriti povijesne, ekonomske i materijalne kontekste u kojima nastaju halucinacije moći. Zagrebački umjetnik Marko Gutić Mižimakov se u svom radu, recitalu i vizualnom eseju Cruising the Manifold, Disoriented, uz pomoć algoritma bavi prikazima fizičkih, gradskih queer prostora. Povijesno su ti prostori često bili parkovi, plaže i javne kupaonice, no uslijed komodifikacije LGBTQ+ identiteta koja je dovela do pojave i rapidnog širenja dating aplikacija, ti se javni prostori postupno vraćaju u privatnu sferu i čine queer susrete prekarnijima nego prije.
Festivalska tema 'neodlučnih slika' bit će upotpunjena s tri site-specific izložbe/instalacije pozvanih međunarodnih umjetni/ca: Meriem Bennani (kustosica Lea Vene), Filipa Custica (kustos Lovro Japundžić) i Victore Sin (kustosica Barbara Gregov). Marokanska umjetnica s njujorškom adresom, Meriem Bennani, predstavit će se fikcionalnim dokumentarnim filmom Misija tinejdžer/ke u kojem istražuje učinak obrazovnog sustava naslijeđenog iz razdoblja francuske prisutnosti u Maroku, a koji je danas rezerviran za lokalnu elitu. S izložbom crno-bijelo, španjolsko-hrvatski umjetnik Filip Custic zauzet će dvije konceptualno različite prostorije Muzeja suvremene umjetnosti koje će formirati svojevrsnu retrospektivu umjetnikovog dosadašnjeg rada, ali i budućnost u kojoj središnji element postaje tehnološka skulpturalna slika. U višekanalnoj instalaciji Narativne refleksije o gledanju, kanadska umjetnik/ca Victoria Sin referencirajući svojom drag personom filmski vizualni jezik te druge sisteme gledanja koji definiraju ženstvenost i ženstvena tijela istovremeno utjelovljuje i parodira zapadnjačke ideale ljepote te upućuje na širu problematiku društvene konstrukcije roda, ženstvenosti i njihovog odnosa.
Samostalne izložbe: Deni Horvatić SKEN i Katarina Juričić Narančasto&Plavo
U četvrtak 3. rujna u sklopu 11. Organa Vida otvaraju se samostalne izložbe mladih umjetnik/ca Denija Horvatića i Katarine Juričić. Prošlogodišnji dobitnik nagrade Marina Viculin za izvanredna postignuća u području hrvatske fotografije, Deni Horvatić, predstavit će se serijom radova SKEN koji se bave konceptom privatnosti u vrijeme samoizolacije. Otvorenje izložbe je 3. rujna u 20 sati u Galeriji Miroslav Kraljević (Šubićeva 29, Zagreb), a kustos je Lovro Japundžić. Istoga dana u 18 sati, u Galeriji Karas (Ul. kralja Zvonimira 58, Zagreb) svojom prvom samostalnom izložbom Narančasto&Plavo predstavit će se fotografkinja Katarina Juričić. Serija fotografija u formi prostorne instalacije je studija svjetla, forme i boje. Autorica za referencu koristi slike izlaska i zalaska sunca te s fokusom na narančasto i plavo svjetlo rekreira čitav spektar sunčeve svjetlosti čime evocira osjećaj bivanja na suncu i natapanja u njegovoj toplini i boji. Kustosica izložbe je Lea Vene.
Novi komentar