Optuženi potpredsjednik HFP-a tuži Hrvatsku
15 mjeseci pritvora zbog Maestra
Braniteljica bivšeg potpredsjednika Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP) Roberta Peše podnijela je Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu tužbu protiv Hrvatske smatrajući da su njezinom branjeniku, koji je kao optuženik iz slučaja Maestro više od 15 mjeseci u pritvoru, prekršena ljudska prava.
Nakon učestalih neuspješnih žalbi Vrhovnom sudu i ustavnih tužbi zagrebačka odvjetnica Višnja Drenški Lasan odlučila je podnijeti tužbu sudu u Strasbourgu tvrdeći da je Peša nezakonito u pritvoru te da je u njegovom slučaju prekršena Konvencija o ljudskim pravima.
U tužbi se od suda traži da utvrdi da je Hrvatska prekršila više odredbi te Konvencije te da se njezinog branjenika, osumnjičenom za zlouporabu položaja i ovlasti i primanje mita, pusti na slobodu.
Odvjetnica tvrdi da se prema 43-godišnjem Peši u zagrebačkom zatvoru u Remetincu postupa nečovječno i ponižavajuće i da je smješten u neprimjerenim uvjetima. Nadalje tvrdi da je pritvoren zbog politike i da mu se krši pravo na pošteno suđenje te da u hrvatskom pravosuđu ne postoje pravni lijekovi koji bi ga zaštitili.
Kako je riječ o tzv. pritvorskom predmetu odvjetnica očekuje da će sud u Strasbourgu što hitnije riješiti njezinu tužbu.
Osumnjičeni za korupciju u HFP-u uhićeni su u akciji Maestro sredinom lipnja prošle godine, a u veljači ove godine USKOK je protiv tri bivša potpredsjednika Fonda i još sedam osoba podigao optužnicu.
Sedmero optuženih je i pritvoreno, no u srpnju je Ustavni sud usvojio tužbu Mladena Jandričeka i pustio ga iz pritvora, a prošlog tjedna na slobodi su mu se pridružili optuženi odvjetnici Asja Piplović i Juraj Parazajder. Njih je iz pritvora pustio Vrhovni sud koji bi krajem ovoga tjedna trebao odlučivati i o žalbi jedan od optuženih potpredsjednika Fonda Ivana Gotovca. (HINA)
Novi komentar