NATO stisnuo Slovence
Iz diplomatskog jezika priopćenja sa sastanka sa Slovenijom jasno izbija pritisak NATO saveza
Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer izrazio je "snažnu želju" da sve zemlje članice ratificiraju pristupni protokol o širenju Saveza na Hrvatsku i Albaniju kako bi te dvije zemlje mogle sudjelovati kao punopravne članice na sljedećem summitu saveza u travnju, izjavio je u petak glasnogovornik NATO-a James Appathurai.
"Glavni tajnik NATO-a danas je razgovarao sa slovenskom ministricom obrane o političkom procesu ratifikacije. Nije na glavnom tajniku da komentira politički proces u zemljama članicama, ali je izrazio snažnu želju da sve zemlje članice završe proces ratifikacije na vrijeme kako bi Hrvatske i Albanija mogle sudjelovati kao punopravne članice na summitu Saveza u Strasbourgu i Kehlu u travnju", izjavio je za Hinu Appathurai zamoljen da komentira odgodu ratifikacije u slovenskom parlamentu.
Slovenska ministrica obrane Ljubica Jelušič izjavila je nakon susreta sa Schefferom da je on "izrazio određenu zabrinutosti zbog svih procesa koji se događaju u Sloveniji u pogledu priključenja Hrvatske i Albanije NATO-u, ne samo u vezi s jučerašnjim događajima u Državnom zboru".
Međunarodna zajednica očekuje od Slovenije jasnu poruku potpore ulasku Hrvatske u NATO.
"Pitanje je hoće li do travnja biti moguće dovršiti neke procese doma, kako bi se poštovali predviđeni koraci, koji su predviđeni u našem zakonodavstvu, primjerice u pogledu prikupljanja potpisa za referendum a zatim i odluke hoće li biti referenduma. Ako dođe do referenduma onda svi rokovi otpadaju", rekla je za slovenske medije ministrica Jelušič, kako je prenosi slovenska agencija STA.
Slovenski parlament u četvrtak navečer zbog proceduralnog zapleta nije odlučivao o ratifikaciji pristupnih protokola za uključenje Albanije i Hrvatske u NATO.
Odlučeno je da se sjednica prekine pošto je opstrukcijom zaprijetila Slovenska demokratska stranka (SDS) bivšeg premijera Janeza Janše zato što je parlament popodne odbio potvrditi zaključni račun državnog proračuna za 2007., u vrijeme kad je na vlasti bila vlada desnog centra koju je vodio Janša.
Slovenski mediji navode da će o nastavku prekinutog zasjedanja u petak odlučivati kolegij predsjednika parlamenta, ali da nastavak nije moguć prije idućeg tjedna jer će Janšina stranka nastaviti bojkotirati zasjedanje ako Pahorova vlada ne omogući da se zaključni račun proračuna za 2007. u parlamentu prihvati.
Budući da je zaključni račun parlamentarna većina u četvrtak odbila prihvatiti, to znači da je potreban kompromis vlade i opozicije o toj temi, a do izmijenjene odluke koja bi zadovoljila Janšine zastupnike po poslovniku ne može doći ako se još jednom ne sastane parlamentarni odbor za financije.
Novi komentar