« Hrvatska
objavljeno prije 16 godina

Na Kornat poslani bez opreme i vode

Stručnjaci utvrdili: presudan je ipak bio eruptivni požar

Vodički vatrogasci čekali su nalaz stručnjaka u Vatrogasnom domu, u kojem ih slike preminulih kolega podsjećaju na tragediju
Vodički vatrogasci čekali su nalaz stručnjaka u Vatrogasnom domu, u kojem ih slike preminulih kolega podsjećaju na tragediju (Nikša Stipaničev/CROPIX)
Više o

kornatska tragedija

,

Branko Smrekar

,

obitelji vatrogasaca

,

stradali vatrogasci

,

Branko Šimara

,

Slavko Gaoš

Za kornatsku tragediju, u kojoj je živote izgubilo 12 vatrogasaca, a preživio jedino Frane Lučić, kriv je rijedak prirodni fenomen eruptivni požar, utvrdila je stručna komisija koja je  jučer svoje tvrdnje poduprla i prezentacijom.

Tijekom dvosatnog izlaganja članovi komisije naglasili su kako je presudnu ulogu u stradavanju vatrogasaca mogao imati samo eruptivni požar koji vatrogasci nisu mogli predvidjeti niti se za njega pripremiti. Voditelj stručne skupine Branko Smrekar pojasnio je kako su vatrogasci mogli stradati isključivo od toplinskog udara uzrokovanog eruptivnim efektom širenja požara, dok je sam požar buknuo zbog odbačenog opuška.

Prema stručnjacima, stradali vatrogasci nisu imali nikakve šanse za preživljavanje jer se vatrena stihija, potpomognuta meteorološkim uvjetima i suhom vegetacijom, na terenu širila vrlo brzo kobnim klancem uvale Šipnat.

Naime, od prodiranja u klanac do sustizanja vatrogasaca vatri je trebalo svega 80 sekundi da zahvati skupinu vatrogasaca na terenu kojima nisu mogla pomoći ni kvalitetna odijela koja su imali na sebi.

“O krivcima te propustima koji su učinjeni radna skupina ne može govoriti. Daljnje postupanje je na državnim organima.”

Branko Smrekar
voditelj stručne skupine
 

Međutim, sa izvješćem radne skupine nisu se složili tajnik Udruge profesionalnih vatrogasaca Branko Šimara i zapovjednik Vatrogasne zajednice Primorsko-goranske županije Slavko Gaoš.
Oni su, naime, u okviru istraživanja proučavali uzroke i propuste u segmentu upravljanja i zapovijedanja.

Šimara i Gaoš smatraju kako krivce za tragediju treba tražiti unutar MORH-a i Uprave Nacionalnog parka Kornati, gdje su uočili najviše propusta. «Usred sezone požara dva zrakoplova bila su na remontu, a jedan posuđen Grčkoj», istaknuo je Šimara upozorivši kako Uprava Nacionalnog parka Kornati nije organizirala vlastite vatrogasne postrojbe, koje su požar, prema njegovom mišljenju, mogle ugasiti u začetku.

Podsjetio je i da na Kornatu ne postoji repetitor te da vatrogasni zapovjednici prilikom mjenjanja lokacije na kojoj gase požar često ne javljaju svoje koordinate vatrogasnim stanicama.  (METRO/EPEHA)

Roditelji ogorčeniNakon što je ekspertna radna skupina ustvrdila  da je eruptivni požar uzrok kornatetske tragedije u kojoj su život izgubilo 12 vatrogasac  obitelji i kolege poginulih ogorčeni su.
- Netko mora odgovarati za smrt naše djece. Čak i ako je eruptivni požar doveo do tragedije, mora se znati krivac. Po meni, krivac je onaj koji je donio odluku da se otiđe gasiti požar u klanac nad uvalom Šipnate. Svi vatrogasci zajedno trebali su ostati po valama i štititi kuće, a na tom prokletom brdu nije se imalo što raditi. Stoga zahtjevam da se krivac pronađe! - kazala nam je Branka Ševerdija, majka maloljetnog Karla, koji je u paklu Kornata okončao život s nepunih 18 godina.
- Mi prihvaćamo nalaze stručne skupine, i više ne bih želio ništa komentirati – rekao nam je, pak, Željko Čoga, predsjednik Županijske vatrogasne zajednice. 

16.06.2008. 22:31:23
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh