Mlikotin Tomić odbacila optužbe za uzimanje mita
Priznala je tek da je na zamolbu kolege primila studenticu na usmeni ispit iako je pala na pismenom
Bivša predsjednica saborskog Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa Deša Mlikotin Tomić danas je odbacila USKOK-ove optužbe da je kao profesorica trgovačkog prava prodavala ispite na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu.
Ustvrdila je da je kolateralna žrtva posrednika koji su se lažno koristili njenim imenom i kod studenata stvarali privid da bez znanja mogu polagati ispite.
"Nakon čitanja transkripata tajno snimljenih telefonskih razgovora shvatila sam da su posrednici varali studente", kazala je Mlikotin Tomić na zagrebačkom Županijskom sudu, dodajući da tijekom cijele 30-godišnje znanstvene karijere na njen rad nije bilo nikakvih primjedbi niti bi se zbog ičega morala opravdavati.
Optužene posrednike, kaže, nikada nije upoznala ili s njima kontaktirala na bilo koji način.Smatra da je bila žrtva medijskog progona te da se u javnosti stvarala percepcija da je kriva i za stvari koje se uopće ne spominju u optužnici.
"Za mene postupak počinje javnim uhićenjem pod reflektorima kamera, a sljedeći dan je u jednim novinama osvanuo naslov 'Osramoćena i uhićena'. Kasnije sam u svim korupcijskim aferama isticana kao središnja osoba", kazala je.
Tvrdi da je čitav život živjela mirno i bavila se znanstvenim radom, a nakon 90-ih i praksom kao čelnica Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja i Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa. "Na tim sam dužnostima donosila odluke o najvećim ekonomskim močnicima i državnim dužnosnicima i sve sam radila nepristrano", kazala je, dodajući da joj se nakon uhićenja "jednim klikom" promijenila sudbina.
USKOK-ove tvrdnje da je troje studenata pustila na ispitima odbacila je riječima da nikada nije počinila niti jedno kazneno djelo. Studenti su, dodaje, uredno prijavili ispite i izašli na pismeni, nakon čega ih je ocijenila "prema svojim kriterijima".
Priznala je jedino da ju je u slučaju polaganja ispita optužene studentice Aleksandre Njegomirović kolega Jadranko Grgona zamolio da je primi na usmeni. Ona je, potom, ponovno pregledala pismeni ispit i uvidjela da je studentica bila blizu prolazne ocjene te ju je nakon nekoliko dodatnih pitanja pustila na usmenom.
"Neprihvatljivo je da bih nakon svih mogućnosti i ovlasti koje sam imala nepoznatim studentima, preko nepoznatih osoba, učinila uslugu i za to dobila naknadu te na taj način kompromitirala svoje ime i fakultet", kazala je optužena.
Suđenje se nastavlja obranama ostalih optuženih za kupoprodaju ispita, zloporabu položaja i ovlasti, primanje i davanje mita te protuzakonito posredovanje. Na optuženičkoj klupi u slučaju "Indeks 3" je devetero profesora, vanjski suradnik, asistent i voditeljica referade te trojica posrednika i osmero studenata. Kako je protiv dvoje optuženika postupak izdvojen, na optuženičkoj klupi je 21 osoba.
Uz prvooptuženog glavnog posrednika Ćevida krivnju su po svim točkama optužnice do sada priznali vanjski suradnik Slipčević te studentice Antonija Katavić i Ivana Ćorluka, a po tvrdnjama studenata koji su priznali davanje mita, na Ekonomskom fakultetu ispiti su se mogli kupiti za svotu od nekoliko stotina do dvije tisuće eura. (hina/metro-portal)
Novi komentar