« Hrvatska
objavljeno prije 16 godina i 11 mjeseci

‘Martićeva propaganda kriva je za bijeg Srba’

Obrana Gotovine tvrdi da on nije odgovoran za zločine nakon Oluje

Fotografija vijesti
Više o

Haag

,

Ante Gotovina

Haag • Obrana generala Ante Gotovine poručila je jučer u svojim uvodnim riječima pred Haškim sudom da tužiteljstvo ne može pružiti nijedan dokaz koji potvrđuje odgovornost hrvatskog generala za ratne zločine uključivši za sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu, planiranje i izvođenje neselektivnih topničkih napada, progon srpskog stanovništva ili propuste kažnjavanja podređenih počinitelja zločina.

Snimke Gotovine iz Knina

Obrana ne osporava zločine nakon Oluje, ali tvrdi da  Gotovina nije mogao biti odgovoran za to, jer je on bio operativni zapovjednik vojne akcije, a ne stvarna vlast na oslobođenom području. Odvjetnici su u sudnici pustili snimku na kojoj Gotovina 6. kolovoza 1995., dan nakon oslobođenja Knina, viče na svoje podređene zbog pljački i nereda u Kninu. Istog dana grad je predao na upravljanje civilnim vlastima, a 9. kolovoza vojska se povukla.

Što se tiče optužbe za neselektivno granatiranje Knina, kojim je po tužiteljstvu Gotovina ostvario cilj progona srpskog stanovništva, obrana se pozvala na izvješće voditelja vojnih promatrača UN-a Steinera Hertnesa, koji je 18. kolovoza 1995. nakon terenske analize zaključio da nije bilo znakova prekomjernog ili neselektivnog granatiranja i da je napad bio odgovarajući i usmjeren na vojne ciljeve.

Teze obrane generala Gotovine Luka Mišetić je istaknuo kako ne postoje dokazi da je Vlada Republike Hrvatske prijetila srpskim civilima genocidom. Rekao je kako su oni pozvani da ostanu, ali da je mnoge Martićeva propaganda prisilila na odlazak i 90 dana prije Oluje.
Kao argument da nije bilo prekomjernog granatiranja Knina, Greg Kehoe je spomenuo UN-ovog promatrača koji je to vidio, a kojeg je Tužiteljstvo povuklo s liste svjedoka obrane.
Mišetić je također rekao kako ne postoje dokazi da je Gotovina počinio zločine za koje ga se optužuje.

Tezu o postojanju udruženog zločinačkog pothvata odvjetnik Luka Mišetić je ocijenio neutemeljenom i poručio da je Oluja izvedena kako bi se okončao režim terora.
Što se tiče optužbe za progon stanovništva, obrana generala Gotovine ponudila je više dokaza da su vlasti krajinskih Srba uvježbavale i planirale masovnu evakuaciju u skladu sa svojom ideologijom nemogućnosti i neprihvatljivosti života Srba u hrvatskoj državi.

U tome su se pozvali na snimke i dokumente vodstva tzv. RSK, kao i na iskaze i dokaze već uvedene u postupku koji je pred Haškim sudom vođen protiv bivšeg vođe krajinskih Srba Milana Martića. Među njima je i na iskaz bivšeg američkog veleposlanika u RH Petera Galbraitha koji je kazao kako se znalo da će Srbi masovno napustiti prostor tzv. RSK u slučaju hrvatske vojne akcije.

Odgovarajući na tezu o Gotovininoj odgovornosti za nekažnjavanje počinitelja zločina obrana je poručila kako je Gotovina bio operativni zapovjednik zadužen za ofenzivno djelovanje, dok su civilne vlasti koje su 6. kolovoza 1995. već bile uspostavljene bile zadužene za osiguranje reda.

Zasluge za kraj rata

Gotovin branitelj Greg Kehoe izrazio je začuđenost tezama koje je  iznijelo Tužiteljstvo, a da uopće nije spomenulo izričite zapovijedi predsjednika Tuđmana o zabrani prekomjerne upotrebe vojne sile. Odvjetnik Kehoe je govorio o Gotovininom ratnom putu, školovanju, te posebno istaknuo da je on kao zapovjednik Oluje zaslužan što je ta akcija stvorila preduvjete za potpisivanje Daytonskog sporazuma i završetak rata u BiH.

- Čovjek koji je doveo do prekretnice i koji je zaslužan za kraj rata na prostoru bivše Jugoslavije, časni sude, sjedi pred vama - zaključio je Kehoe uvodno izlaganje. (METRO) 

12.03.2008. 22:38:03
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh