objavljeno prije 13 godina i 3 mjeseca
REZULTATI

Liga prvaka: Barca demolirala Arsenal, Šahtaru pobjeda za povijest

Pobjedu Barceloni olakšalo je isključenje Robina van Persiea koji je u 56. minuti kod rezultata 1:1 dobio drugi žuti karton

rezultati

Nogometaši Barcelone izborili su plasman u četvrtfinale Lige prvaka nakon što su u uzvratnom susretu osmine finala na Camp Nou pobijedili Arsenal 3:1 i tako nadoknadili pogodak zaostatak iz prve utakmice u kojoj su "Topnici" slavili 2:1.

Golove za Barcu zabili su Lionel Messi (45+3, 71-11m) i Xavi (69), a za Arsenal Sergio Busquets (53-autogol). Pobjedu Barceloni olakšalo je isključenje Robina van Persiea koji je u 56. minuti kod rezultata 1:1 dobio drugi žuti karton. Arsenal je nakon utakmice imao velikih prigovora na švicarskog suca jer je nizozemski napadač dobio drugi žuti karton nakon što je pucao po suparničkom golu poslije sučeva zvižduka. Van Persie se pravdao kako nije čuo suca, no nije bilo pomoći.

Barca je tako po šesti put u posljednjih osam sezona stigla do četvrtfinala Lige prvaka, a samo dva puta nije uspjela. Oba puta je ispala od Engleza - 2005. od Chelsea i 2007. od Liverpoola.

Bio je to ujedno i sedmi međusobni susret "Barce" i "Topnika" i četvrta pobjeda katalonske momčadi uz dva neodlučena ishoda i jedno slavlje Engleza. Arsenal je izgubio šest od zadnjih sedam gostovanja u Ligi prvaka, te osam od zadnjih 12 gostovanja u Španjolskoj.

BARCELONA - ARSENAL 3:1

BARCELONA. Stadion Nou Camp - 90.000 gledatelja; Sudac: Massimo Busacca (Švicarska)

Strijelci: 1:0 Messi (45+3), 1:1 Busquets (53-autogol), 2:1 Xavi (69), 3:1 Messi (71-11m)

Žuti kartoni: Sagna, Koscielny, Van Persie, Wilshere

Crveni kartoni: Van Persie (56)

BARCELONA: Valdes - Alves, Busquets, Abidal, Adriano - Mascherano (od 88. Keita), Xavi, Iniesta - Pedro, Messi, Villa (od 82. Affelay)

ARSENAL: Szczesny (od 19. Almunia) - Sagna, Djourou, Koscielny, Clichy - Rosicky (od 73. Aršavin), Fabregas (od 78. Bendtner), Diaby, Wilshere, Nasri - Van Persie

Po prvi put u povijesti Šahtar iz Donjecka se plasirao u četvrtfinale nogometne Lige prvaka. Šahtar je plasman među osam najboljih izborio dvjema pobjedama protiv Rome. U Rimu je bilo 3:2, a u današnjem uzvratu u Donjecku uvjerljivih 3:0.

Golove za Šahtar zabili su Tomas Hubschman (18), Willian (58) i hrvatski reprezentativac Eduardo (87). Darijo Srna je za Šahtar igrao cijeli susret, dok je Eduardo u igru ušao u 60. minuti. Roma je u 28. minuti kod rezultata 1:0 imala jedanaesterac, no Pjatov je obranio udarac Marca Borriella. Kada je u 41. minuti Philippe Mexes dobio crveni karton sve nade rimskog kluba u moguće čudo su nestale.

Za Šahtar je ovo prvi plasman u četvrtfinale LP nakon pet neuspjelih pokušaja. Do sada su samo dva puta bili u četvrtifinalu - 1984. u Kupu kupova, te 2009. u Kupu Uefa kada su otišli do kraja.

ŠAHTAR - ROMA 3:0

DONJECK. Stadion Donbass Arena - 49.000 - gledatelja; Sudac: Howard Webb (Engleska);

Strijelci: 1:0 Hübschman (18), 2:0 Willian (58), 3:0 Eduardo (87)

Žuti kartoni: Mhitarjan, Srna / Mexes, Pizarro, Perrotta, Riise

Crveni kartoni: Mexes (41)

ŠAHTAR: Pjatov - Srna, Čigrinski, Rakitski, Rat - Hubschman - Douglas Costa (od 61. Eduardo), Jadson, Willian - Mkhitarjan (od 67. Teixeira), Luiz Adriano (od 75. Martins)

ROMA: Doni - Burdisso, Juan, Mexes, Riise - Taddei (od 46. Rossi), De Rossi, Perrotta (od 86. Caprari), Pizarro - Vučinić (od 66. Brighi), Borriello