« Svijet
objavljeno prije 16 godina i 1 mjesec

Kopije Facebooka

Sve je više stranica koje kopiraju internetski servis

Fotografija vijesti
Više o

Facebook

,

StudiVerzeichnis

,

Xiaonei

,

Agriya Infospace

,

Kootali

,

Oak Pacific Interactive

,

ConnectU

Otkad je Facebook 2006. godine otvorio vrata javnosti, svatko tko želi može postati član, a njegova popularnost je planetarna. Stoga nimalo ne čudi da se sve više pojavljuju i klonovi ovog najpopularnijeg internetskog društvenog servisa, piše TotalPortal.

Premda postoje stotine neuglednih i malo popularnih klonova Facebooka, neki su postigli velik uspjeh. Njemačka stranica StudiVerzeichnis ima oko šest milijuna korisnika. Stranica služi kao indeks studenata, i preko nje možete stupiti u kontakt s prijateljima s faksa, naći nekog sa zajedničkim interesima i upoznati nove ljude.

Ruski VKontakte ima preko 13 milijuna registriranih korisnika, i četiri i pol milijuna jedinstvenih posjeta dnevno. Facebooku sliči gotovo na dlaku. Utemeljitelj stranice, Pavel Durov, kaže da se ne boji problema sa zakonom jer na stranici koristi drugačiju nijansu plave boje, i nudi bolju pretragu prema lokaciji.

Vlastiti FacebookIndijska tvrtka Agriya Infospace nudi drugu opciju. Kupnjom njihovog softvera pod imenom Kootali možete stvoriti vlastitog Facebook klona. Za 400 dolara dobit ćete alat koji će vam omogućiti repliciranje gotovo svih mogućnosti Facebooka. 

Kineska stranica Xiaonei u travnju je zabilježila oko 15 milijuna posjetitelja. Na njoj je registrirano više od 90 posto kineskih studenata. Stranica je dio tvrtke Oak Pacific Interactive, a njen direktor James Liu kaže da Facebooku Kini nema šanse u borbi protiv Xiaoneia. Poziva se na Google, eBay i MySpace, koje su pokušali uzeti dio tržišta u Kini, no izgubili su borbu od domaćih tvrtki.

Autor Xiaoneija, Wang Xing, priznaje da je dizajn posudio od Facebooka. Nakon što je Xiaonei prodao Oak Pacificu za nepoznati iznos, Xing je klonirao vlastitog klona, pa je tako nastala stranica Hainei.

Hainei cilja na odrasle ljude umjesto na studente, a u šest mjeseci na stranicu se učlanilo više od sto tisuća ljudi.

Upitan osjeća li krivnju jer je od Facebooka dva puta ukrao dizajn, Wang se poziva na probleme s autorskim pravima koje ima sam Facebook. Od 2004. godine vlasnici stranice ConnectU tvrde da je Zuckerberg ukrao ideju dok je kod njih radio kao programer i iskoristio je za Facebook. (METRO) 

18.06.2008. 07:21:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh