Koliko je paraben opasan?
Istraživači su otkrili i da oko 90 posto tipičnih namirnica sadrži mjerljive količine parabena, zbog čega čak i oni koji se klone potencijalno štetnih proizvoda za osobnu njegu također unose parabene u svoj krvotok
Parbeni su sastojci se dodaju dezodoransima, pastama za zube, šamponima, balzamima, losionima za tijelo, ali se dodaju i u šminku, između ostalih proizvoda, kako bi se zaustavio rast gljivica, bakterija i drugih potencijalno štetnih mikroba.
Istraživači su otkrili i da oko 90 posto tipičnih namirnica sadrži mjerljive količine parabena, zbog čega čak i oni koji se klone potencijalno štetnih proizvoda za osobnu njegu također unose parabene u svoj krvotok.
Ono što zabrinjava zagovornike javnog zdravlja je da, iako pojedinačni proizvodi mogu sadržavati ograničene količine parabena u sigurnim granicama koje je postavila Američka uprava za hranu i lijekove (FDA), kumulativna izloženost kemikalijama iz nekoliko različitih proizvoda mogla bi preopteretiti naše tijelo i doprinijeti širokom nizu zdravstvenih problema, prenosi Scientific American.
>> Spojevi iz kozmetičkih preparata nađeni kod svih pacijentica oboljelih od raka dojke >>
„Najveću zabrinutost izaziva činjenica da je poznato da parabeni remete funkciju hormona, efekt koji je povezan s povećanim rizikom od karcinoma dojke i reproduktivnom toksičnošću", izvještava neprofitna kampanja za sigurnu kozmetiku (CSC).
Parabeni oponašaju estrogen tako što se vezuju za receptore estrogena na ćelijama, a istraživanja su pokazala da uočeni priljev estrogena iznad normalnog nivoa u nekim slučajevima može pokrenuti reakcije poput povećanja diobe ćelija dojke i rasta tumora.
CSC citira britansku studiju iz 2004. koja je otkrila tragove pet parabena u tumorima dojke 19 od 20 ispitanih žena.
>> Kozmetika je puno opasnija od špeka i kobasa >>
„Ova mala studija ne dokazuje uzročnu vezu između parabena i karcinoma dojke, ali je važna jer je otkrila prisustvo netaknutih parabena, nepromijenjenih metabolizmom tijela, što je pokazatelj sposobnosti kemikalije da prodre u kožu i ostane u grudnom tkivu".
Prema ovoj grupi, novija studija otkrila je više nivoe jednog parabena, n-propilparabena, u pazušnom dijelu dojke gdje je pronađen najveći postotak tumora dojke. CSC izvještava da su parabeni također povezani s reproduktivnim, imunološkim, neurološkim problemima i problemima iritacije kože.
>> Kreme protiv strija uzrokuju nepolodnost >>
Zastupnici zdravlja vrše pritisak na FDA da zabrani parabene u proizvodima koji se prodaju u SAD, kao što je to učinila Europska unija 2012. Zabrinuti potrošači za sada moraju preuzeti stvari u svoje ruke čitajući etikete na proizvodima i izbjegavajući proizvode s parabenima.
„Mnogi proizvođači prirodne i organske kozmetike pronašli su efikasne alternative parabenima kako bi spriječili rast mikroba u proizvodima za osobnu njegu", izvještava CSC i dodaje:
„Neke kompanije su kreirale proizvode bez konzervansa koji imaju kraći rok trajanja od konvencionalnih proizvoda, šest mjeseci do godinu dana, ali ako se koriste svakodnevno, vjerojatno će se potrošiti prije nego što im istekne rok".
Važno je da provjerite sadrže li vaši omiljeni proizvodi parabene ili druge rizične sastojke tako što ćete čitati etikete na samim proizvodima.
>> 8 stvari koje ubijaju spermiće >>
Istina, često najvažnije piše sitnim slovima, ali vrijedi truda. Pojedini proizvođači, odsustvo parabena i drugih potencijalno štetnih sastojaka, u svojim proizvodima naglase na prednjoj strani proizvoda, tako da potrošači odmah znaju što kupuju.
Novi komentar