Jemen započeo veliku protuterorističku ofenzivu
Američki predsjednik Barack Obama zatražio je 63 milijuna dolara pomoći za jemensku borbu protiv terorizma tijekom 2010. godine
Jemen, najsiromašnija arapska država, u utorak je u tri svoje pokrajine počela veliku ofenzivu protiv teroristista.
"Kampanja se nastavlja u glavnome gradu Sani i pokrajinama Šabua i Marib" te u južnoj pokrajini Abjanu, rekao je agenciji Reuters dužnosnik sigurnosti pod uvjetom da ostane neimenovan. Dodao je da su u vojnoj ofenzivi angažirane tisuće vojnika.
Američko veleposlanstvo u Sani od utorka ponovo radi, poslije dvodnevne stanke nakon akcije u kojoj su ubijena dvojica boraca Al-Kaide jer su na njega planirala teroristički napad.
Od utorka rade i veleposlanstva Velike Britanije i Francuske.
Jemen, najsiromašnija arapska zemlja izbila je u prvi plan američkog rata protiv islamskog terorizma otkako je jemensko krilo Al-Kaide preuzelo odgovornost za pokušaj eksplozije u američkom zrakoplovu na Božić, što ga je trebao izvesti mladi Nigerijac.
Smještena na strateški važnom položaju Arapskog poluotoka, država Jemen mora se nositi s prijetnjom Al-Kaide, ali i s pobunom svojih šijita na jugu koji ratuju protiv središnje vlasti u Sani što ju čini posebno nestabilnom.
Stotine su ubijene, a deseci tisuća ljudi raseljeni u tom sukobu u koji se umiješala Saudijska Arabija u studenome kada su pobunjenici prešli granicu i ušli na njezin teritorij.
Zapad i Saudijska Arabija strahuju da bi Al-Kaida mogla iskoristiti nestabilnost Jemena za širenje svojih operacija u Saudijsko kraljevstvo, a koje je važno jer je najveći svjetski izvoznik nafte. Upravo su građanski rat i odustnost vladavine zakon učinili Jemen alternativnim utočištem Al-Kaide koja je uvelike protjerana iz Afganistana i pod vojnim je pritiskom da napusti Pakistan.
Američka državna tajnica Hillary Clinton poručila je da su borbe u Jemenu prijetnja regionalnoj i globalnost stabilnosti.
Sam Jemen, kojemu su zalihe nafte na izmaku, trpi nestašice vode i brz rast stanovništva, a već je ranije morao pojačati sigurnost u svojem priobalju kako bi spriječio ulazak stranih islamskih boraca iz Soamlije.
Dužnosnici navode da Washington u tišini Jemenu isporučuje vojnu opremu i pomaže obavještajnim podacima te uvježbavanjem vojske kako bi pomogao protjerati članove Al-Kaide.
Američki predsjednik Barack Obama zatražio je 63 milijuna dolara pomoći za Jemen u 2010., dok je u 2009., SAD pomogao s 40 milijuna dolara te s dodatnih 67 milijuna dolara financirao borbu protiv terorizma i strožu kontrolu granica.
Koliku važnost Washington pridaje Jemenu u ratu protiv terorizma najbolje oslikava ocjena američkog senatora Joea Liebermana koji je u kolovozu posjetio zemlju i rekao: "Irak je jučerašnji rat. Afganistan je današnji rat, a (...) Jemen će biti sutrašnji rat".
Al-Kaida je 2000. napala američki vojni brod USS Cole u jemenskoj luci Adenu i ubila 17 američkih vojnika, a jemenski borci bili su među najbrojnijim u Al-Kaidinu logoru za obuku u Afganistanu prije terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001. (hina/metro-portal)
Novi komentar