Ima li kupus rudimentarnu inteligenciju?
Znanstvenici su sve više skloni teoriji da biljke posjeduju neke oblike inteligencije kojima se bore za opstanak
Biolog s instituta u Bonnu František Baluška iznio je teoriju koja bi mogla imati dalekosežne posljedice za naše shvaćanje prirode, a mogla bi izravno utjecati na vegetarijanstvo. Naime, on tvrdi da biljke imaju inteligenciju, dajući primjer kupusa.
Nakon što ga uberete, kupus još danima zadržava svoj dnevni ritam, a znanstvenici pretpostavljaju da u korijenu postoji neka vrsta mozga kojim pamti i komunicira s drugim biljkama.
Baluška svoju teoriju zasniva na mogućnosti prilagođavanja okolini koju biljke svakodnevno pokazuju, tvrdeći da se prikupljati informacije iz okoliša i prilagođavati se uvjetima kojima su izložene biljke ne bi mogle da nemaju neki oblik inteligencije.
Uz to, uvjeren je da biljke međusobno komuniciraju plinovima i mirisima, a vjeruje i u mogućnost da se komunikacija odvija zvukovima i zračenjem. Primjerice, afričke akacije od neprijatelja se brane otrovnim plinom taninom, dok istovremeno ispuštaju i drugi plin koji ostale akacije prepoznaju i pripremaju se za opasnost.
Teoriji se priključio i profesor Stefano Mancuso sa sveučilišta u Firenci koji je utemeljio kontroverznu katedru biljne neurobiologije, tvrdeći da biljke nedvojbeno imaju mozak u korijenu, jer svaki vrh korijena može istovremeno prepoznati i nadzirati barem 15 raznih kemijskih i fizikalnih parametara.
Ukratko, ako su biljke inteligentna bića kao i, primjerice, krave i svinje, zašto ih onda jedemo?
Novi komentar