Ecstasy je sjajan saveznik u terapiji pacijenata s PTSP-om
Iako je terapija drogom u eksperimentalnoj fazi rezultati koje donosi i više su nego ohrabrujući
Kombinacijom popularne tulumske droge ecstasyja i stručne terapije život pacijentima koji pate od posttraumatskog stresnog sindroma postaje puno lakši, tvrdi istraživanje predstavljeno na sastanku 'Psihodelična znanost u 21. stoljeću'. Poboljšanja su dugoročna kod većine pacijenata, kaže dr. Michael Mithoefer, psihijatar privatne prakse iz Charlestona u Južnoj Karolini, inače voditelj istraživanja.
Ecstasy je na loš glas došao u 1980-ima kad ga je Američka agencija za narkotike (DEA) zabranila. No, prije zabrane koja je na snagu stupila 1985. tek je nekolicina stručnjaka vršila testiranja i eksperimentirala s ecstasyjem i klasičnom psihijatrijskom terapijom. MAPS (Multidisciplinary Association of Psychedelic Studies) je 2004. u Mithoeferovom istraživanju vidio dobre temelje za pokretanje inicijative da se droga uvede kao legitimno sredstvo u psihijatrijskim terapijama.
U istraživanju je sudjelovalo 20 ljudi s blagim simptomima PTSP-a koje tradicionalne terapije nisu nimalo ublažile. Kad se uveo ecstasy, pacijentima je, nakon dva mjeseca, bilo puno bolje. Tri godine kasnije situacija s pacijentima je također bila jako dobra. Više od polovice sudionika više nije spadalo u klasu PTSP-ovaca, rekao je Mithoefer. Nekolicina pacijenata nastavila je uzimati antidepresive i ostale lijekove kojima se liječi PTSP, ali u znatno manjem omjeru nego prije terapije drogom.
Droga se koristila dva do tri dana između normalnih terapijskih sesija kojih je bilo 10 do 15.
Nakon sveukupno 51 sesije u kojima se koristila droga nije bilo nikakvih nuspojava, rekao je Mithoefer. Pacijenti nisu znali da im se daje ecstasy. Terapija je još uvijek u eksperimentalnoj fazi, i zahtijeva velike vještine terapeuta, ali rezultati su obećavajući.
Novi komentar