objavljeno prije 15 godina i 11 mjeseci

Dinamova ugodna ‘šetnja’ Belfastom

Golovima Mandžukića i Drpića, ‘modri’ u 1. pretkolu Lige prvaka savladali Linfield i osigurali miran uzvrat u Zagrebu

Fotografija vijesti (Drago Sopta/CROPIX)

Boško Balaban

Dinamo je uspješno otvorio sezonu lova na opstanak u Ligi prvaka; u prvoj utakmici 1. pretkola na Windsor Parku u Belfastu stradao je Linfield rezultatom 2:0.  Ulov je to kojeg su Modrima donijeli Mario Mandžukić i Dino Drpić, piše Index.hr.

Tek nešto više od dvije tisuće gledatelja svjedočilo je trijumfu Modrih, predvođenih Pedrom Moralesom, igračem poteza koji je dokazao da bez puno muke rješava utakmice. Veseli i povratak Marija Mandžukića, iako će trebati vremena da ponovo izbrusi svoju golgetersku formu.

Produženi godišnji

Mandžukić u i Bad Blue Boysima pripalo je otvaranje susreta protiv sjevernoirskih amatera, desetkovanih uslijed ozljeda, ali i prilično bizarnih razloga; poput produženog godišnjeg odmora pojedinih prvotimaca ili opravdanih izostanaka zbog, primjerice, ‘gaže’ u nacionalnoj kriket reprezentaciji.

Boysi su domaćine protestante pozdravili provokacijama; izvjesili su zastavu Vatikana koja i inače pronalazi mjesto među koreografijom najvjernijih Dinamovih drukera.

Uštimavanje orkestra

No, u tom djelu Belfasta kršćanska simbolika izaziva sasvim drugačije konotacije. Boysi tijekom cijele utakmice nisu štedjeli grla ni maštu, dok su njihovi idoli na terenu još uvijek tražili uspostavu dominacije. Narančasti redovi povezali su se nakon nekog vremena, ali trebalo je dosta uštimavanja orkestra u kojem obitavaju i neki rođeni solisti.

Momčad prvaka Sjeverne Irske skupina je profesionalaca i amatera i najveći cilj im je bio izgubiti sa što manjom razlikom od daleko kvalitetnijeg protivnika, a u tome su i uspjeli što zaslugom svog odličnog vratara, što ležernijem pristupu Dinamovih igrača u drugom poluvremenu.

‘Bio mi je san zaigrati za Dinamo u Ligi prvaka, sad mi se taj san ostvario. Uistinu sam ushićen, zadovoljan sam svojom igrom, ali sigurno mogu i bolje’, kazao je Milan Badelj, mladi Dinamov igrač, koji je, prema procjeni nogometnih stručnjaka, u Belfastu pokazao izniman talent.- Morali smo igrati zatvoreno, vidio sam što je Dinamo prošle godine napravio Ajaxu, što bi tek napravio nama - kazao je David Jeffrey, trener Linfielda, na tiskovnoj konferenciji nakon utakmice.

Dinamo je u prvih 45 minuta stvorio pet odličnih prilika za pogodak, ali samo nakon odličnog proigravanja Moralesa za Mandžukića u 19. minuti lopta je završila iza vratara Mannusa. Čileanski reprezentativac dubinskom je loptom pronašao Mandžukića koji je nakon dobrog primanja još bolje pucao s vrha kaznenog prostora, te pogodio sam gornji lijevi kut Lienfieldova gola.

Imao je Mandžukić još dvije dobre prilike, jednu već u 1. minuti kada je pucao glavom, te još jednu odmah nakon pogotka nogom, ali je oba puta bio neprecizan.

Premala pobjeda

Mannus se, pak, iskazao odličnim obranama udaraca Balabana i Bišćana. Vratar domaćih u drugom je dijelu obranio opasne udarce Drpića i Badelja iz daljine, ali nije mogao zaustaviti i snažan prizemni slobodan udarac Drpića sa 17 metara u samoj završnici.

- Ne znam što bi se trebalo dogoditi da se ne plasiramo u daljnje natjecanje. Favoriti smo, od toga ne bježimo, niti ćemo se sakrivati nakon ove pobjede. Ipak, bit ćemo pravi i u uzvratu ništa nećemo prepustiti slučaju - rekao je novinarima novi stari trener dinama Branko Ivanković.

Napadač ‘modrih’, Boško Balaban govorio je novinarima da je Dinamova pobjeda trebala biti izraženija, ostvarena s mnogo većom razlikom:

- Vidjelo se da smo bolja momčad, zabili smo dva gola, a još tri-četiri naše prilike njihov vratar odlično je obranio. Rezultat je definitivno premali, trebali smo pobijediti sa tri ili 4:0. (METRO)