« Svijet
objavljeno prije 8 godina i 4 mjeseca
EU?!

Bodljikava žica na Sutli ostaje

Fotografije iz slovenskog sela Rigonce u su prošle godine obišle svijet. Tisuće izbjeglica ovdje je prelazilo slovensko-hrvatsku granicu na putu prema Zapadu. Stvari su sada mirne, no žitelji nisu opušteni

Bodljikava žica ostaje između Slovenije i Hrvatske
Bodljikava žica ostaje između Slovenije i Hrvatske (Shutterstock)
Više o

Slovenija

,

bodljikava žica

Bodljikava žica usred zelenila ovdje na slovensko-hrvatskoj granici sada usred ljeta djeluje gotovo idilično. Polja su prazna, na vidiku nema nikoga. No sjećanja na prošlu godinu su još uvijek svježa. Zvone Pavlin živi u selu Rigonce, selu sa svega 150 mještana koje je preko noći postalo poznato.

Preko noći neki drugi svijet

„Kroz Rigonce je samo tijekom jednog mjeseca prošlo 67.000 izbjeglica. U jednom danu je to bilo i preko 15.000 izbjeglica. Pravi mali svijet za sebe", prisjeća se Pavlin prošle godine. Selo, općina čitava zemlja: svima je novonastala situacija bila previše. Stvar se zakomplicirala nakon što je mađarski premijer Viktor Orban zatvorio granice prema Hrvatskoj i Sloveniji a rijeke izbjeglica krenule preko Hrvatske i Slovenije. „Nitko nije vjerovao da će se tako nešto dogoditi. Svi smo bili iznenađeni da se to događa upravo ovdje, u našem selu. I bili smo šokirani činjenicom da državne službe nisu bile bolje organizirane", kaže žitelj Branko Breševc. Situacije je zaista bila kaotična. Izbjeglice su u prvim danima bile prisiljene prenoćiti usred polja u blatu i hladnoći. Trebalo je neko vrijeme da vlasti organiziraju daljnji prolazak.

To nije Europa kakvu smo htjeli

Kritika da se Slovenci ne odnose dobro prema izbjeglicama dolazila je sa svih strana. Zvone Pavlin to i danas kategorički odbacuje i ljuti se na takve tvrdnje. "Ljudima smo davali i jelo i piće. Nitko nije ostao gladan ni žedan", ljuti se Pavlin. No tada je došla bodljikava ograda koja je sa sobom donijela neke nove probleme. Razdvojila dosadašnje susjede. „To nije Europa kakvu smo željeli. Europa bez granica. Sad je tu ta ograda i potpuno je srasla s prirodom. I to nije najbolja reklama za turizam", kaže Irena Rudman gradonačelnica susjednih Brežica.

Ograda ograničenje ali neka bolje ostane

I prilaz Sutli koja tuda protječe je zatvoren. Još uvijek su svježe slike izbjeglica kako kroče kroz ledenu rijeku. Sada domaća djeca, koja su za ljetnih žega rado pronalazila osvježenje u Sutli nemaju pristup. Ograda ograničava domaće stanovništvo ali odluka da se ona ukloni još nije pala. Barem zasad. Jer nikad se ne zna hoće li se s hrvatske strane opet pojaviti kolone izbjeglica. „Gledajte što se događa u Turskoj. Što će se dogoditi ako Europa i dalje bude negodovala u smjeru Ankare? Erdogan će opet pustiti izbjeglice i tada će doći i ovamo", kaže mještanin Pavlin. Branko Breševc susjedu daje za pravo iako i njemu smeta ova ograda. On vjeruje da će ona ovdje ostati još godinama. „Nakon iskustva u našem selu i nakon što smo iskusili kako to sve može brzo krenuti, moramo na žalost reći: radije ćemo još neko vrijeme trpjeti ovu ogradu", kaže Breševc. Mjesecima su žitelji Rigonca promatrali kako posljedice globalne politike prolaze kroz njihovo selo. I zato žele zadržati ogradu. Kako bi ju u slučaju da to bude potrebno, opet u potpunosti zatvorili.

Piše: Leon Stebe/DW
11.08.2016. 08:02:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh