100 godina testova na voćnoj mušici nije pokazalo znakove evolucije
U srpnju ove godine obilježena je 100. obljetnica genetskih istraživanja na voćnoj mušici
Prva takva studija pojavila se u časopisu "Science" 1910. i opisivala je neočekivanu pojavu muške mušice s bijelim očima nakon što su generacije imale šarene. Tako je počelo stoljeće fokusiranih istraživanja mutacija na voćnoj mušici, no što se doista saznalo iz toga? Većinu prošlog stoljeća, a posebice nakon otkrića DNK kao molekule koja nosi nasljedne osobine, rasprostranjeni koncept neodarvinističke evolucije smatrao je mutacije središnjim pokretačem novih i korisnih osobina. Mutacije su tako dobile mogućnost da dokažu svoju moć poticanja evolucije svih živih bića u smjeru pozitivnog napretka.
Voćne mušice, sa svojim kratkim životnim vjekom i samo 4 para kromosoma, predstavljale su odličnu bazu za testiranje evolucije. U laboratorijima diljem svijeta, podvrgnute su svim vrstama mutacija, uključujući tretmane kemikalijama i radijacijom, kako bi se ubrzale mutacije koje će potaknuti evoluciju. Nakon svega, mušice su do sada trebale objasniti evoluciju - ali nisu.
Nakon što nije postignut nikakav evolucijski napredak pomoću ovih nasumičnih metoda, istraživači su mušice podvrgnuli bezbrojnim manipulacijama gena. Najpopularniji su bili eksperimenti po imenu HOX geni. Radi se o genima koje organizam koristi tijekom embrijskog razvoja. Mnogi su smatrali da bi jednostavnije bilo vršiti mutacije na ovim genima, s obzirom da male alteracije mogu proizvesti velik utjecaj na razvoj mušice. No recentne studije su pokazale da na embrijski razvoj više utječe DNK, a ne geni. Mutiranje razvojnih gena poput HOX-a samo je rezultiralmo mrtvom mušicom, normalnom mušicom (ako mutacije nisu imale značajan efekt) ili sićušnim čudovištem. Niti jedan od tih rezultata nije pokazao pozitivni napredak koji darvinistička evolucija očekuje.
Jedno nedavno istraživanje neodarvnizma je zabilježilo: "Mušice s dodatnim krilima, koje su nastale mutacijama, preživljavaju danas samo u kontroliranom okruženju. Ovaj pažljivo kontrolirani eksperiment nam ne govori mnogo o tome što nevođene mutacije mogu proizvesti u divljini. I dok su studije na voćnim mušicama osigurale informacije o tome kako geni, živci i ostali biološki mehanizmi funkcioniraju, nije zabilježen progres u nastojanju da se ubrza evolucija ovih insekata putem mutacija. Nakon 100 godina laboratorijskog mučenja, voćne mušice su i dalje samo obične mušice."
Opaska uredništva: Ovaj članak ni u kojem slučaju ne predstavlja stajalište Metro-portala, već je objavljen isključivo kao kuriozitet.
Novi komentar