« Blogosfera
objavljeno prije 16 godina i 9 mjeseci
BLOGOSFERA

Zgrade i uredi koji vas čine bolesnima

Sindrom bolesne zgrade je relativno novi pojam, a definirala ga Svjetska zdravstvena zajednica

Kao glavni simptomi SBS-a najčešće se navode iritacija sluznica i kože, te glavobolja, šmrcanje, kašalj i suhoća grla
Kao glavni simptomi SBS-a najčešće se navode iritacija sluznica i kože, te glavobolja, šmrcanje, kašalj i suhoća grla
Više o

uređenje interijera

,

brodu boci.blog.hr

,

sindrom bolesne zgrade

,

sbs

Broduboci.blog.hr u svom je najnovijem postu načeo vrlo osjetljivu temu - kako zgrada u kojoj radimo i u kojoj svakodnevno provodimo po devet sati utječe na naše zdravlje. Riječ je o tzv. sindromu bolesne zgrade koji  po definiciji Svjetske zdravstvene organizacije  tvori stanje karakterizirano iritacijama sluznica, vegetativnim smetnjama kao što su glavobolje i umor, ali i depresije i klonulost. Spomenuti poremećaji najviše se odnose na radne prostore sa zastarjelim i neadekvatnim sustavima klimatizacije....

‘Sindrom bolesne zgrade jest relativno novi pojam, ali ni u kom slučaju nije izmišljotina nekakvih šamana, iscjelitelja sumnjive reputacije ili kvazi kiropraktičara u akutnom bijegu od organa gonjenja.

Po definiciji Svjetske zdravstvene organizacije, sindrom bolesne zgrade (Sick Building Syndrome) je stanje karakterizirano iritacijama sluznica, vegetativnim smetnjama kao što su glavobolje i umor, a isto tako i narušavanjem mentalnog zdravlja i depresijama. Još uvijek postoje mnoge kontroverze postoji li zaista taj sindrom kao takav ili je definiranje sindroma na osnovu zgrade u kojoj se boravi, a ne kliničkog stanja pacijenta, u stvari medicinski neprihvatljivo.

U svakom slučaju, SBS je termin koji se sve češće koristi u vezi s cijelim nizom kroničnih zdravstvenih problema, povezanih s boravljenjem u određenoj zgradi koje imaju svoju specifičnu mikroklimu. Prije svega, to se odnosi na radne prostore sa zastarjelim i neadekvatnim sustavima klimatizacije.

Kao glavni simptomi SBS-a najčešće se navode iritacija sluznica i kože te glavobolja, zatim kronični konjunktivitis, začepljenost nosa, kihanje, šmrcanje, kašalj, suhoća grla te upala sinusa. Nisu rijetki kontaktni i nekontaktni dermatitis, prije svega na rukama. Glavobolje i očne smetnje, najčešće su navođene tegobe povezane s boravljenjem u određenom prostoru. Najčešće su tenzijske prirode zbog uredskog rada u prisilnom položaju ruku te je upitno njihovo povezivanje sa zgradom, već prije svega s uvjetima radnog mjesta, Osim glavobolja, depresija, iritiranost i letargija su stanja koja se povezuju sa zgradom u kojoj se boravi.

Gledajući taj prilog, nije mi preostalo ništa drugo nego da slavodobitno zaključim – to je to! Iritacija sluznice, kihanje, glavobolja, umor…pa sve se slaže! Sva srića da još nemam konjuktivitis i dermatitis! O depresiji i letargiji još bi se dalo diskutirati…

Upravo se moje radno mjesto nalazi se u jednoj takvoj užasno ružnoj zgradurini karakteristične arhitekture za razdoblje soc-realizma. Dobro, lako ćemo mi sada za arhitekturu, ali kad bi se provelo ozbiljno istraživanje, potpuno sam siguran da bi se pokazalo kako je postojeća, ma ne samo loša, nego katastrofalna kvaliteta zraka iz pretpotopnih klima-uređaja glavni uzrok SBS-a, pogotovo uzevši u obzir da moja malenkost na svojoj koži osjeća znatan broj simptoma karakterističnih za taj sindrom.

Možda ova teorija nekome na prvi pogled izgleda neozbiljna, čak i smiješna, ali molim vas - osvrnite se oko sebe. Jeste li svjesni u kakvim radnim uvjetima provodite svakodnevno osam, deset, ponekad i dvanaest sati!?

Općenito se smatra kako je rad za računalom “gospodski” posao, u udobnim uredima, zaštićenima od kiše, vjetra i sunca, ali mislim da će vrijeme tek pokazati kakve su posljedice takvog rada. A što je sa rasvjetom? Položajem prozora? Ergonomijom!?

Naravno, tko to u današnjim uvjetima pukog preživljavanja na tržištu i svakidašnje jadikovke o plaćama, troškovima i porezima, uopće razmišlja o radnim uvjetima!? I sad se pitam – što uopće napraviti u ovakvim slučajevima?

Najprije treba voditi don-kihotovsku borbu da bi nekome uopće dokazali kako je zgrada u kojoj radite “bolesna” i kako će zahvaljujući takvim uvjetima, većina ljudi koji trenutno rade u njoj, prije ili kasnije početi osjećati slične tegobe. Ne vjerujete!? Živi bili pa vidili!

S druge strane, očekivati da će se nešto promijeniti preko noći – puka je iluzija.
Ispada da je najbolje kidat nalijevo… Ajmo ća sa ovoga mista! A di? Možda u neku drugu “bolesnu” zgradu!?’ (METRO)

05.05.2008. 22:58:56
    
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    marna
    06.05.2008. 13:26
    Što je sa "uredima iz vlastite kuće-stana"(ukoliko situacija nije lošija).
    I tako se većina poslova odrađuje neovisno o mjestu rada( možete ga poslati mailom) ili doći na kraći dogovor s chifom.....?
  2. avatar
    digimon
    07.05.2008. 21:28
    Zgrada kao zgrada. Ona u kojoj ja radim, za računalom, je ''limena'', ljeti pakao od tridesetak stupnjeva, bez izmjene zraka (samo neki uredi imaju klimu), zimi kako tako, grijemo se. Namještaj star bar 20 godina, prašine kao u priči jer su čistačice skupe, a tapisoni prastari i normalno da smo svi bolesni čim uđemo u zgradu. A o ergonomiji da i ne govorimo,samo kažu - budi sretan jer radiš. A što se tiče prethodnog komentara - da mi je znati tko bi mi, u jednoj velikoj firmi, dao da odnesem posao doma i usput skuham ručak dok radim!!!
  3. avatar
    marna
    10.05.2008. 10:17
    Za utjehu profesijama koje mogu primijeniti alternativu(pa se borite), još uvijek ostaju sugrađani čija se radna mjesta ne mogu "seliti"(varioci i sl.
  4. avatar
    aelis
    10.05.2008. 19:21
    O, da...bolesna zgrada je definitivno i bez premca Zagrepčanka!!! Tamo raditi je PRESTRAŠNO.
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh