objavljeno prije 16 godina i 2 mjeseca

Zenit i Križanac uzeli Kup Uefe!

U finalu odigranom u Manchesteru Rusi su pogocima Denisova i Žirjanova sa 2-0 pobijedili Rangerse

Bogata momčad iz Sankt Peterburga imala je sezonu iz snova - Zenit je osvojio rusko prvenstvo, Superkup i Kup Uefe (Getty Images)

Kup Uefa

,

zenit

,

Glasgow Rangers

Nakon tri godine Rusija ponovno ima pobjednika Kupa Uefe. Nakon tri godine jedan Hrvat ponovno ima zlatnu medalju pobjednika. Ivica Križanac dosegao je svoj Zenit. Upravljao je obranom ruskih prvaka koji su sa 2-0 ‘otpuhali’ Glasgow Rangerse u finalu na City of Manchester stadionu.

Zenit je potpuno zasluženo došao do najvećeg uspjeha u svojoj povijesti. Ne samo da je puno bolje odigrao protiv Škota u finalu, nego je i sam put Rusa do završnice bio trnovitiji, uvjerljiviji i atraktivniji. S druge strane, destruktivci iz Glasgowa su se provlačili izvođenjem jedanaesteraca. Čini se da su 11-erci bili kvaka i za finale, ali do njih nisu došli. Rusi su bili brži, ambiciozniji i kvalitetniji.

Početak je utakmice obilježila obostrano oprezna igra. Rangers po običaju nije imao previše ambicija prema naprijed (samo Darcheville u špici), a Zenit je strpljivo čekao pogrešku škotske obrane. Prva je stigla već u 4. minuti, ali je Aršavin nakon brze kontre s desetak metara iskosa pucao pokraj vrata). Što je utakmica išla dalje, Zenit je sve bolje kontrolirao sredinu, ali kroz zgusnuti je blok bilo teško proći.

U drugom je dijelu ponovno najbolju priliku imao Aršavin. Prošao je i vratara Alexandera, ali je dugo oklijevao, pa je njegov udarac s crte izbacio Mostarac Papac.

Ipak, Aršavin je sve promašaje naplatio u 72. minuti sjajnom asistencijom za Denisova koji je iz blizine hladnokrvno zatresao mrežu Rangersa . Točku na ‘i’ stavio je Žirjanov u sudačkoj nadoknadi. (METRO)