Upala sinusa ili korona?
Tipično je i disanje kroz usta te pričanje kroz nos, dok se rjeđe javljaju smanjen osjet mirisa i neugodan zadah
Sinusitis, rinosinuitis ili upala sinusa...kako god zvali ovu neugodnu bolest, svima nam je dobro poznata, iz osobnog iskustva, ali i ako ste roditelj (djeca također mogu imati upale sinusa). Iako upala sinusa prolazi sama od sebe, najčešće u roku od 2-3 tjedna (akutni sinuitis može trajati do najviše 12 tjedana), uz pomoć pravog lijeka taj se neugodan period može učiniti podnošljivijim.
Sinuitis se razvija kad dođe do infekcije, oticanja i upale sluznice sinusa. Obično ga uzrokuju virusi, a u manjem broju slučajeva bakterije, dok su gljivice rijetki uzročnik.
Ostala stanja kao što su alergije, polipi u nosu i infekcije zuba također mogu pridonijeti pojavi bolova u sinusima i drugim simptomima njihove upale.
Iako se upala sinusa može javiti u bilo koje doba godine, najčešća je u sezoni prehlade i gripe, odnosno u jesenskom i zimskom periodu
Najčešći simptomi po kojima možete prepoznati da imate upalu sinusa, a oni koji su tome skloni sigurno ih već dobro poznaju, su bol i pritisak u području oko očiju i nosa, glavobolja, začepljen nos s pratećim bjelkastim ili žuto-zelenim sekretom koji može uzrokovati i upalu grla, kašalj te promuklost, a katkada može biti prisutna i povišena tjelesna temperatura.
Karakteristično je i slijevanje sekreta straga, niz zadnju stijenku ždrijela, a nerijetko su prisutni i umor i iscrpljenost, kao i bol u uhu.
Tipično je i disanje kroz usta te pričanje kroz nos, dok se rjeđe javljaju smanjen osjet mirisa i neugodan zadah. Glavobolja je jača ujutro, jer se preko noći sekret nakupljao u sinusima.
Stoga, pripazite dobro!
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar