« Sport
objavljeno prije 16 godina i 5 mjeseci
POLJUD

‘Tulipani’ očitali Hrvatskoj nogometnu lekciju

U prijateljskoj utakmici pred 34.000 gledatelja na Poljudu Nizozemska uvjerljivo pobijedila Hrvatsku sa 3-0

Slaven Bilić

,

Poljud

,

hrvatska-nizozemska

Nizozemska se od početka nametnula kao momčad koja razmišlja samo o pobjedi. Pas-igrom potpuno su sakrili loptu ‘pospanim’ hrvatskim igračima

Slaven Bilić nije uspio skinuti urok s Poljuda. Zapravo, nije bio ni blizu. Nizozemci su Hrvatskoj očitali pravu nogometnu lekciju i sa 3-0 prošetali se Splitom.

Hrvatska nije prikazala ni približnu igru iz kvalifikacija, nogometaši kao da su se umislili nakon velike pobjede na Wembleyju. Međutim, stiglo je prizemljenje u obliku nizozemskog stroja. ‘Tulipani’ su se od početka nametnuli kao momčad koja zna što želi, pas-igrom izluđivali su uspavane Hrvate i na kraju zasluženo stigli do pobjede.

Početao utakmice dao je naslutiti kako će utakmica izgledati, ali ništa nije nagoviještavalo da će hrvatska obrana biti na sto muka. Nizozemci su spustili loptu na zemlju, išli su na brojne i kratke paseve, ali bilo je sve to daleko od Pletikosina gola. Naši su dugo čekali na pogrešku, na neku presječenu loptu, te iz kontri pokušali zaprijetiti Van der Saru. Međutim, problem je bio da Nizozemci nisu uopće griješili, a kako su hrvatski reprezentativci stajali predaleko od suparnika, tako su gosti bez problema nalazili pukotine. Istina, do prvog gola nisu došli nakon neke dobre akcije, već nakon prekida. U 10. minuti odlično je centrirao Sneijder, a Heitinga se ubacio ispred ‘zaspalog’ Šimića i sa pet metara pogodio za 0-1.

Primljeni pogodak malo je pokrenuo hrvatsku momčad, ali nažalost, samo na kratko. U 19. minuti Hrvatska je propustila najbolju priliku na utakmici. Petrić je prošao s lijeve strane, odlično ubacio, a Srna je sa samo par metara udaljenosti prebacio cijela vrata. Bila je to odlična prilika za ‘povratak u život’, ali kako lopta nije ušla u gol, tako se nastavila hrvatska agonija.

Hladnokrvi Nizozemci su unatoč zvižducima Poljuda lagano igrali ‘na sigurno’ sve do pozicije koja bi nam mogla nanijeti štetu. Vidjeli su i gosti da hrvatska obrana ‘nije na utakmici’, tako da su strpljivo čekali svoj trenutak. On se zbio u 37. minuti nakon akcije koja je trajala nekoliko minuta. Ključnu ulogu obavio je De Cler dodavši Huntelaaru koji je sa dva metara zavukao loptu Pletikosi kroz noge. Ćorluka i Šimić u toj situaciji bili su samo nijemi promatrači.

Poljud prepun34 tisuće gledatelja nazočilo je utakmici Hrvatske i Nizozemske. Prepuni Poljud najviše govori koliko Splićanima nedostaju reprezentativne utakmice. Zadnji put je u Splitu bio Brazil, ali stadion nije bio tako pun (zbog astronomskih cijena ulaznica), a ni atmosfera nije bila tako dobra kao jučer. Gledatelji su bučno pozdravili reprezentativce, a kada su vidjeli da od pozitivnog rezultata neće biti ništa - zapjevali su ‘Večeras je naša fešta’. Vrijeđanje igrača nije bilo na repertoaru, tek su se zaorili lagani zvižduci kada je skupina navijača iz Zagreba ušla na stadion.

U 40. minuti Hrvatska je promašila i drugu veliku priliku na utakmici. Kranjčar je sjajnom dugom loptom uposlio Srnu, čiji je udarac Van der Sar vršcima prstiju obranio. I da je Srna zabio, sigurno ne bi popravio blijedi dojama koji je Hrvatska ostavila. Bilo je to definitivno najgore poluvrijeme u Bilićevoj eri, takva nemoć ‘vatrenih’ dugo nije bila viđena. Još od Portugala 2004. i Engleske...
Zbog brojnih izmjena u oba sastava ritam je u drugom dijelu splasnuo, što je i bila zapravo dobra vijest za naše, s obzirom na razvoj događaja u prvom dijelu.

Slaven Bilić u igru je ubacio Ivicu Olića koji je svojom agresivnošću poremetio nizozemsku pas-igru, no vršak hrvatskog napada bio je totalno tup, tako da Van der Sar nije bio na težim iskušenjima. Tek se situacija malo popravila kada je ušao Ivan Rakitić koji je uspio unijeti malo nereda u gostujuću obranu. U 73. minuti igrač Nizozemske vratio je loptu do Van der Sara koji ju je pokupio rukama, a sudac je pokazao indirekt. Međutim, Srnin udarac je završio u nizozemskom ‘zidu’ na samoj liniji gola. Minutu poslije Rakitić je okušao svoj udarac, ali lopta je otišla preko gola. Do kraja utakmica Hrvatska je imala još jedan ‘bljesak’, kada je Srnin udarac jedva obranio Van der Sar.

Nizozemci u nastavku nisu puno pokazali, ali protiv ovakve Hrvatske više nije ni trebalo. U posljednjim trenucima Pletikosa je još jedanput kapitulirao. Hrvatska obrana još je jedanput ‘nestala’, što je iskoristio Vennegor of Hesselink.
Hrvatska je pretrpjela jedan od najtežih poraza u povijesti, ali srećom ne i najbolniji. Ipak se radilo o prijateljskoj utakmici, a Bilić i njegov stručni stožer sada imaju zadatak kakav još nisu imali od kada su na čelu reprezentacije. Trebaju otkriti ‘što se zapravo dogodilo’ i trebaju se pobrinuti da se ovakve predstave ne ponavljaju u lipnju...

Piše: Vlado Marinović