« Sport
objavljeno prije 14 godina i 11 mjeseci
rekordi padaju ko kruške

Svako zlato nosi novi svjetski rekord

Da li je to zbog hi-tech odijela, dobrog vremena ili talijanske kuhinje svjetski plivački rekordi padaju i padaju na prvenstvu u Rimu.

plivački rekordi u Rimu

Amerikanac Michael Phelps, 14-erostruki olimpijski pobjednik, osvojio je svoj 19. naslov svjetskog prvaka u karijeri pobjedom u finalnoj utrci na 200 metara leptir na SP u Rimu.

Phelps je do novoga zlata stigao s novim svjetskim rekordom koji sada iznosi 1:51.51 minuta čime je za 52 stotinke popravio vlastiti rekord s prošlogodišnjih OI u Pekingu.

Phelpsu se najviše uspio približiti Poljak Pawel Korzeniowski koji je sa 1:53.23 osvojio srebro, dok je do bronce doplivao Japanac Takeshi Matsuda sa 1:53.32.

Talijanka Federica Pellegrini još je jednom oduševila domaćine na Svjetskom prvenstvu u plivanju. Nakon zlata i svjetskog rekorda na 400 metara slobodno, Pellegrini je sve ponovila i na dvostruko kraćoj dionici.

Talijanka je do svog drugog zlata u Rimu stigla s vremenom 1:52.98 minuta čime je za čak 89 stotinki popravila vlastiti svjetski rekord postavljen dan ranije u polufinalu. Prije natjecanja u Rimu svjetski rekord na 200 slobodno iznosio je 1:54.67, odnosno 1.69 sekundi više nego sada.

Srebrnu i brončanu medalju osvojile su Amerikanke Allison Schmitt sa 1:54.96 i Dana Vollmer sa 1:55.64

Južnoafrikanac Cameron van der Burgh osvojio je naslov svjetskog prvaka na 50 metara prsno. Van der Burgh je do naslova stigao s vremenom novoga svjetskog rekorda koji sada iznosi 26.67 sekundi što je za sedam stotinki brže od rekorda kojega je postavio dan ranije u polufinalu.

Srebro je sa 26.76 osvojio bivši svjetski rekorder Brazilac Felipe Franca Silva, dok je do bronce stigao Amerikanac Mark Gangloff sa 26.86.