« TJEDNI PREGLED
objavljeno prije 16 godina i 2 mjeseca
9. - 16. svibnja 2008.

Svaki preživjeli je utjeha u užasnoj statistici smrti

Kada su sve nade već bile izgubljene, ispod ruševina škole u Yingxiju spašena je djevojčica

Mnogi životi ostali su zatrpani ispod ruševina u kineskoj pokrajini Sichuan
Mnogi životi ostali su zatrpani ispod ruševina u kineskoj pokrajini Sichuan
Više o

potres

,

katastrofa

U tragičnim izvještajima koji pristižu iz Kine, tračak utjehe donijela je vijest da je jedna jedanaestogodišnja djevojčica izvučena nakon što je 68 sati bila zatočena ispod ruševina u Yingxiju, epicentru potresa koji je u ponedjeljak pogodio pokrajinu Sichuan na jugozapadu Kine.

Užasna statistika navodi da je izgubljeno oko 20.000 ljudskih života, a skoro 40.000 osoba vodi se kao nestale. Uz toliko poginulih, šokantna je i činjenica da su kineski seizmolozi prije više od pet godina upozorili da je potres jači od sedam stupnjeva po Richteru neizbježan u provinciji Sichuan.

Brane - tempirane bombe

Premijer Wen Jiabao priznao je da je stanje gore nego što se u početku mislilo, a manji potresi i dalje potresaju to područje. Prema premijerovim izjavama, kinesko je čelništvo uputilo 100.000 vojnika i policajaca u akcije spašavanja. Jednu od većih prijetnji stanovništvu predstavljaju i brane. Puknuće samo jedne brane moglo bi dovesti do razarajuće bujice koja bi ugrozila ostale brane i nastanjena područja. Druga prijetnja je voda, odnosno rijeke koje su blokirane zbog potresa.
Ne bi li se barem malo olakšale muke ljudima na postradalom području, mnoge države uključile su se u prikupljanje humanitarne pomoći. Bijela kuća najavila je da će za početak izdvojiti 500.000 dolara za žrtve potresa, a hrvatski je Caritas pozvao građane i tvrtke da žrtvama potresa pomognu donacijama.

Žabe predvidjele potres?Stotine tisuća žaba pobjeglo je nekoliko dana ranije iz grada u blizini epicentra potresa, objavili su kineski mediji. Neuobičajena migracija žaba koje su krajem prošlog tjedna poplavile ulice Mianyanga, izazvala je komentare blogera koji su u tome vidjeli znak, najavu potresa. Međutim, stručnjaci su odbacili takve pretpostavke.

Ništa manje tragične vijesti dolaze iz Mijanmara gdje se broj osoba poginulih i nestalih u naletu ciklona Nargis prema podacima Crvenog križa popeo na oko 128 tisuća. Vojna hunta krenula je u preseljavanje preživjelih koji su se sklonili u privremena skloništa. U njima je, prema nekim podacima, trenutno 550 tisuća ljudi koji se žale na nestašicu hrane i tjeranje na prisilni rad.  Hunta, koja i dalje zabranjuje ulazak stranih humanitaraca u zemlju, najavila je da će istražiti sve prijave o zloporabi i prodavanju pristigle humanitarne pomoći, te da će protiv počinitelja pokrenuti kaznene postupke.

Hrana najveći problem

Dosad je diljem svijeta, što od različitih organizacija, što od vlada, prikupljeno ili ponuđeno više od 60 milijuna dolara pomoći za žrtve Nargisa. UN-ova organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) prognozira kako Mijanmar, da bi mogao ponovno proizvoditi dovoljne količine hrane, treba oko 243 milijuna dolara za kupnju sjemena riže. 

Piše: Piše: Željko Špoljar
16.05.2008. 02:56:42
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh