« TJEDNI PREGLED
objavljeno prije 16 godina
04. - 11. srpnja 2008.

Sanader otkazao poslušnost crkvi

Na Zakonu o suzbijanju diskriminacije pukli ionako uzdrmani odnosi Banskih dvora i Kaptola, a izbori su tek za 3 godine

Fotografija vijesti
Više o

HDZ

,

Ivo Sanader

,

diskriminacija

,

Jadranka Kosor

,

Crkva

,

zakon o suzbijanju diskriminacije

,

Marijana Petir

Kaznu od 5000 do 30.000 kuna platit će svatko tko drugom građaninu stvori neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje na temelju razlike u rasi, etničkoj pripadnosti, boji kože, spolu, jeziku, vjeri i brojnim drugim osobinama. To će se dogoditi ako, primjerice, kolegu na radnom mjestu vrijeđate zato što je Srbin, ‘peder’, ‘debel’ ili ‘šepav’.

Pravne osobe za isto će platiti kaznu do čak 300.000 kuna. Sve to navedeno je u Zakonu o suzbijanju diskriminacije koji je u srijedu skoro pa jednoglasno izglasan u Saboru. U Zakonu se spominju i ‘spolna orijentacija’ te ‘rodni identitet’ i ‘rodno izražavanje’. Upravo zbog tih stavki došlo je do prijepora, pa i otvorenog sukoba Crkve i HDZ-a.

“I dok se naši predlagači zakona u maniri ridikuloznih provincijalaca busaju kako taj naš zakon čak nadilazi postojeće europske standarde, većina zemalja ne dopušta da ih briselska birokracija kolonizira”
Ivica Šola
teolog

No, pomalo uspavani lobisti Katoličke crkve počeli su s reakcijama tek nakon što je prijedlog Zakona prošao široku javnu i stručnu raspravu koja je trajala 10 mjeseci, te nakon što su ga usvojili matični saborski odbori. Njihova ‘SMS-akcija’ nastavila se višetjednim napadima na Jadranku Kosor, igrokazom pred središnjicom HDZ-a i alarmiranjem javnosti kako se ‘na mala vrata uvode homoseksualni brakovi’, premda se to nigdje ne spominje.

Ubrzo je postalo jasno kako je premijer Sanader odlučio povući crtu koju Crkva više ne može prelaziti. Tako je vlada desnog centra, koja tradicionalno štiti interese poduzetnika, odbila zabraniti rad nedjeljom, a zbog sve većih prigovora iz EU nije zabranjen ni pobačaj, niti je odobren dodatni sat vjeronauka u školama.

Ne treba smetnuti s uma da se među Sanaderovim koalicijskim partnerima nalazi i liberalni HSLS, kao i zastupnici manjina koji žele ‘isposlovati’ što više pogodnosti za sebe.

“Ne razumijem kako bilo koji kršćanin može biti protiv suzbijanja diskriminacije, kada se upravo kršćanski nauk temelji na jednakosti i pravednosti”
Sanja Sarnavka
B.a.B.e. 

Stoga nije čudno to što je za ovakav Zakon glasovalo čak 117 zastupnika, a samo je Marijana Petir (HSS) bila protiv. Premijer Ivo Sanader zna da ga to neće koštati niti jednog glasa. Ako je mogao prekrižiti ZERP, što je ovaj Zakon da bi se brinuo? Do sljedećih izbora naći će se dovoljno toga za kompenzaciju.

Crkva sa svojim nebrojenim udrugama, župama, redovima i komisijama ne radi ništa neobično u pluralnom i demokratskom društvu.

Ona naprosto lobira za svoje interese. Isključivanje Crkve iz javne rasprave predstavljao bi svojevrsni ‘sekularni fanatizam’, što također nije primjereno. Ipak, vrijeđanje i ucjenjivanje političara etički je neprihvatljivo. A oni ovaj put nisu popustili, učinivši važan korak ka sekularizaciji Hrvatske. Bilo bi dobro kada bi Crkva tako energično ukazivala na goruće probleme našeg društva, prije svega na rastuće ulično nasilje, posebice u Zagrebu. 

Piše: Piše: Dorino Manzin
11.07.2008. 11:21:26
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh