« Svijet
objavljeno prije 8 godina i 5 mjeseci
BOŽIĆNE PORUKE

Pozivi na solidarnost s oltara

Sudbine stotina tisuća izbjeglica čine ovogodišnje poruke s oltara aktualnijima nego ikada. I papa Franjo je ukazao na sudbinu onih koji bježe pred ratom i bijedom te je zatražio intenziviranje napora za postizanje mira.

Papa Franjo poziva na rješenje problema
Papa Franjo poziva na rješenje problema (Arhiva)
Više o

božićne poruke

,

papa Franjo

Papa Franjo je na ponoćki u katedrali Sv. Petra kritizirao "kulturu ravnodušnosti" i pozvao na suosjećanje i milosrđe. Istovremeno je osudio konzumerstvo, materijalizam i hedonizam modernog društva, njegovu glad za luksuzom i izobiljem. U svojoj božićnoj poruci "urbi et orbi" zatražio je okončanje nasilja na Bliskom istoku: "Tamo gdje je rođen Bog, rođen je mir. A tamo gdje je rođen mir, nema mjesta za mržnju i rat."

Istovremeno je od međunarodne zajednice zatražio da zaustavi islamistički teror i podsjetio da on u Siriji, Libiji, Iraku, Jemenu i afričkim zemljama južno od Sahare i dalje proizvodi ogromnu ljudsku patnju te da ne štedi niti povijesno i kulturno naslijeđe čitavih naroda. Papa je podsjetio i na žrtve terorističkih napada u Parizu, Bejrutu, Bamaku, Tunisu i Egiptu.

Misa na kolodvoru

I u Njemačkoj su predstavnici Evangeličke i Katoličke crkve pozvali na više solidarnosti s izbjeglicama i na više ljudskosti. Apelirali su na kršćane da se ne zatvaraju u izolaciju. Predsjednik Njemačke biskupske konferencije kardinal Reinhard Marx je zatražio od vjernika da se, suočeni s krizama širom svijeta, prisjete iskonskog smisla Božića. On je naglasio da je Božić mnogo više od "popularne tradicije ili sentimentalnog folklora". Predsjednik Vijeća Evangeličke crkve u Njemačkoj Heinrich Bedford-Strohm, koji je svečanu misu održao s izbjeglicama na minhenskom kolodvoru, rekao je kako je Božić najveći izvor empatije koji svijet ima.

Milosrđe kao politički čin

U Betlehemu je latinski patrijarh Jeruzalema Fouad Twal pozvao na milosrdnost. Ona je "najjači politički čin" ukotvljen u svim vjerama, rekao je poglavar latinskih katolika u Svetoj zemlji.

Strah od terora

Twal je izrazio žaljenje zbog zlouporabe vjere: ona je postala opravdanje za nasilje umjesto poziv na bratstvo, rekao je. Zahvalio je, također, zemljama poput Jordana, Libanona, Turske te europskim zemljama koje su primile veliki broj izbjeglica.

U Francuskoj je Vlada nakon atentata u Parizu 13. studenog najavila stroge sigurnosne mjere u crkvama. Uniformirani pripadnici snaga sigurnosti su čuvali mnoge crkve. U sjevernofrancuskom Lensu su, prema medijskim izvještajima, muslimani simbolično preuzeli na sebe zadatak osiguranja prilikom jedne ponoćne mise. I požnjeli pljesak njezinih posjetitelja.

Piše: D. Dragojević (agencije)/DW
26.12.2015. 09:01:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh