Međunarodna ljetna škola arhitekture opet u Motovunu
Ovogodišnji zatatak studentima je obnova triju motovunskih ruševina
Međunarodna ljetna škola arhitekture Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pod naslovom "Tradicija, kreativnost i održivost", koju vodi profesor Ljubomir Miščević, održat će se u Motovunu od 5. do 12. kolovoza.
Riječ je o ljetnoj školi koja se u Motovunu održava 28. put, a u zanimljivim stručnim predavanjima, prezentacijama i izložbama ove će godine sudjelovati 30-ak studenata arhitekture i dizajna s desetak profesora i voditelja radionica iz Italije, Austrije, Danske, Velike Britanije, Švicarske, Slovenije, Srbije te Kanade.
Tradiciju, kreativnost i održivost svi sudionici ljetne škole slijedit će kroz teme vezane uz obnovu istarskih gradova i šireg područja Istarske županije, a posebnu pozornost posvetit će urbanim detaljima te prostorima prenamjene, poput kamenoloma i neiskorištenih podzemnih prostora, s naglašenim usmjerenjem na koncept održivog razvoja i arhitekture.
"Ovogodišnji zadaci su rekonstrukcija triju motovunskih ruševina koje treba hitno obnoviti, a u vlasništvu su Arhitektonskog fakulteta, to jest Sveučilišta u Zagrebu", rekao je profesor Miščević.
Mladi arhitekti i dizajneri imat će priliku upoznati se s radovima prošlogodišnjih polaznika ljetne škole arhitekture na izložbi studentskih radova koja se otvara 7. kolovoza u Multimedijskome centru "Luka" u Puli.
U sklopu te ljetne škole održat će se 2. međunarodni seminar o arhitekturi pasivne kuće u suorganizaciji projekta Europske unije PASS-NET Hrvatska. Predstavit će se najnoviji projekti, ostvarenja i propisi u niskoenergetskoj gradnji i standard od 2011. godine.
Održat će se i jednodnevni 4. međunarodni seminar o ljetnim školama i radionicama vezanim uz arhitekturu i dizajn u Hrvatskoj i u svijetu.
Unatrag nekoliko godina izostaje potpora Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa koju su hrvatski studenti i nastavnici dosad dobivali za pohađanje te i drugih ljetnih škola, što je velika šteta jer studijske ECTS bodove 'po Bolonji' u Motovunu mogu dobiti i strani i naši studenti, napomenuo je profesor Miščević.
Međunarodnu ljetnu školu arhitekture "naslijedio" je 2000. godine od akademika Branka Kincla i prof. Josipa Jelovca, koji je zaslužan za osnutak Studijskog centra u Motovunu na glavnome gradskom trgu.
Profesor Miščević predlaže da arhitektura i dizajn budu tema jedne od sljedećih radionica u sklopu Međunarodnoga filmskog festivala koji se svake godine održava u Motovunu neposredno prije "ljetnog festivala arhitekture".
Izvor: Hina
Novi komentar