« Ostali sportovi
objavljeno prije 11 godina i 10 mjeseci
OI 2012

Loš prvi dan Olimpijade za naše sportaše

Naši su sportaši od ranog jutra redom radili greške koje su ih izbacivale iz natjecanja u ranoj fazi, Ude i Pejčić razočarali

Veslači su jedini bili na visini zadatka
Veslači su jedini bili na visini zadatka (Arhiva)

Yuan Tian

Prvi natjecateljski dan na 30. olimpijskim igrama u Londonu nije donio previše radosti hrvatskim sportašima. Jedini koji se mogu pohvaliti uspješnim nastupom su veslači i stolnotenisačice, dok su ostali ostvarili rezultat ispod očekivanja.

Hrvatski četverac na pariće u sastavu Damir Martin, Martin Sinković, Valent Sinković i David Šain očekivano se plasirao u polufinale pobijedivši u svojoj skupini posade Poljske, Australije i Novog Zelanda. Hrvatski je četverac vodio od početka do kraja utrke i s vremenom 5:39.08 ostvario najbolje vrijeme kvalifikacija. Polufinale je na rasporedu u srijedu, 1. kolovoza, a počinje u 10.40 sati.

Mario Vekić u samcu plasirao se u četvrtfinale nakon što je u svojoj skupini zauzeo drugo mjesto s vremenom 7:02.63. U zadnjoj kvalifikacijskoj skupini brži od Vekića bio je Čeh Synek s vremenom 6:53.23. Četvrtfinale samca je u utorak, 31. srpnja u 10.40 sati.

Hrvatska stolnoteniska reprezentativka Yuan Tian plasirala se u 2. kolo olimpijskog turnira u Londonu, ona je u susretu 1. kola svladala Čileanku Bertu Rodriguez sa 4-0 (11-6, 11-6, 11-7, 11-7). U 2. kolu u nedjelju s početkom u 11 sati Tian će igrati protiv Mađarice Georgine Pote. Druga naša stolnotenisačica Cornelia Molnar okončala je svoj nastup ispadanjem u 2. kolu. Bolja od nje bila je Jong Kim iz Sjeverne Koreje sa 4-1 (11-9, 9-11, 11-6, 11-4, 11-8). Molnar je u 1. kolu svladala Amerikanku Lily Zhang sa 4-0 (11-6, 11-8, 11-7, 11-5), ali Kim je bila previsoka prepreka.

Osvajači medalja otprije četiri godine iz Pekinga, gimnastičar Filip Ude i streljačica Snježana Pejčić u Londonu nisu uspjeli ponoviti sličan pothvat. Ude se nije se plasirao u finale discipline konj s hvataljkama jer je napravio pogrešku zbog koje je morao ponavljati vježbu te neće biti u prilici braniti srebro osvojeno prije četiri godine na Igrama u Pekingu. Ude je na početku vježbe pao sa sprave, u nastavku je vježbu dobro odradio, ali je na kraju dobio ocjenu 13.933 što nije dovoljno za plasman u finale. Natjecanje je završio na 32. mjestu

Snježana Pejčić nije izborila finale u disciplini zračna puška 10 metara zauzevši 18. mjesto u kvalifikacijama sa 395 pogođenih krugova, te tako nije bila u prilici braniti brončanu medalju osvojenu na Igrama u Pekingu prije četiri godine. Nastup u finalu joj je "pobjegao" za dva kruga.

Hrvatska je imala dvojicu predstavnika u cestovnoj biciklističkoj utrci, Radoslav Rogina je bio 40., a Kristijan Đurasek 67. Obojica su zaostala 40 sekundi za pobjednikom, Kazahstancem Aleksandrom Vinokurovim.

Ivan Dodig nije se uspio plasirati u 2. kolo olimpijskog turnira u Londonu, bolji od njega je u dvoboju 1. kola bio osmi nositelj, Argentinac Juan Martin Del Potro sa 6-4, 6-1 nakon sat i osam minuta igre. Za osvajanje prvog seta Argentincu je dovoljan bio jedan "break" kojega je ostvario odmah u prvom gemu susreta, dok je u drugom setu Del Potro čak tri puta oduzimao servis Dodigu i lagano izborio 2. kolo.

Hrvatske ženske košarkaške i rukometne reprezentacije izgubile su u svojim prvim nastupima na olimpijskim igrama u povijesti. I dok su košarkašice očekivano izgubile od apsolutnih favoritkinja natjecanja, reprezentacije SAD-a, sa 56-81 (4-11, 24-20, 19-22, 9-28) i to nakon što su pune tri četvrtine bile ravnopravne suparnice, rukometašice su izgubile sa 23-24 (10-9) od Brazila, izravnih konkurentica za prolazak u četvrtfinale.