Irska izazvala krizu institucija Unije
U pitanje doveden plan budućeg funkcioniranja zajednice
Rezultat irskog referenduma bio je upravo onakav kakvom se europski diplomati nisu nadali. Jedina država koja je o prihvaćanju Lisabonskog ugovora raspisala referendum tako se pretvorila u zajednički problem. Da bi stupio na snagu, Ugovor moraju ratificirati sve članice Unije pa irsko ‘ne’ znači potpunu blokadu daljnjeg proširenja.
Diplomati tješe Hrvatsku i Tursku, tvrdeći kako njihov ulazak ne ovisi o ovom nemilom događaju, no i sami su suočeni s nastalom neizvjesnošću oko samog funkcioniranja Unije. Iako se Hrvatske najdirektnije tiče upravo proširenje, ono u svemu ovome i nije središnji problem. Lisabonski ugovor, koji je na snagu trebao stupiti početkom iduće godine, sadrži model novog ustroja Europske unije, pa njegovo neprovođenje znači duboku institucionalnu krizu.
Bez tla pod nogamaIzjasnivši se protiv ratificiranja Lisabonskog ugovora, irski građani stavili su europske diplomate u nezavidan položaj. Bez tog dokumenta nema načina izbora novih predstavnika u Europski parlament niti, bez obzira na umirujuće riječi koje dolaze iz diplomatskih krugova, ima govora o proširenju Europske unije jer za to ne postoji legislativni okvir. Na summitu u Bruxellesu nije pronađeno nikakvo rješenje, a jedino što se spominje je ponavljanje referenduma u Irskoj. U suprotnome EU hitno treba novi sporazum jer vrijeme do izbora brzo ističe.
Konsternaciji pridonosi i Češka, također nesklona ratifikaciji Ugovora. U ulozi svijetlog primjera pojavio se britanski premijer Gordon Brown, koji je ignorirao pritisak oporbe i gotovo preko noći ratificirao Ugovor. Zbog toga ga je pohvalio francuski kolega Nicolas Sarkozy, budući da se on već uveliko sprema na ulogu predsjedavajućeg i ne želi da mu institucionalna kriza zasjeni njegovih pet minuta. Model Velike Britanije, koja je ratificirala Ugovor bez konzultiranja građana, mogao bi biti usvojen i u preostalim državama, no pitanje je što će biti s Irskom.
Po svemu sudeći, europski će državnici inzistirati na tome da se u toj zemlji referendum ponovi. No, to nije garancija da će biti podržan pa se razmišlja o tome kako uvjeriti irske građane da od novog ustroja Unije imaju samo korist. Jučer je u Bruxellesu započeo summit na kojem se trebalo ukazati moguće rješenje krize, no zaključeno je jedino da se ono ne treba očekivati prije listopada. Irski ministar vanjskih poslova Micheal Martin dolio je ulje na vatru izjavom kako ni u listopadu ne očekuje bilo kakvo rješenje. A do izbora je samo godina dana...
Novi komentar