Globalno nepovjerenje u Trumpove političke sposobnosti
Jedna globalna studija pokazuje: u mnogim zemljama svijeta američki predsjednik ne uživa pretjeran ugled. Ni njegove strategije nisu baš omiljene. Iznenađujući su rezultati ispitivanja u Ukrajini
Globalna popularnost američkog predsjednika Donalda Trumpa je još uvijek na vrlo niskoj razini. U mnogim zemljama građani nemaju povjerenja u njegove političke sposobnosti. To proizlazi iz nove studije cijenjenog Pew Research Center-a koji je prošle godine između svibnja i listopada proveo ispitivanja u 33 zemlje svijeta.
Globalno je samo 29 posto ispitanih reklo kako ima povjerenja u sposobnost Donalda Trumpa u donošenje ispravnih svjetsko-političkih odluka. 64 posto ne vjeruju u njegove sposobnosti, a sedam posto se nije izjasnilo. Američki predsjednik je time prošao mnogo slabije nego većina ostalih državnika o kojima je u ispitivanju bilo riječi.
Najviše povjerenja građani diljem svijeta imaju u njemačku kancelarku Angelu Merkel. 46 posto ispitanih je izjavilo kako ima povjerenja u pravilni odabir odluka njemačke kancelarke na svjetsko-političkoj razini. Iza Angele Merkel po razini povjerenja slijede francuski predsjednik Emmanuel Macron (41 posto) i ruski predsjednik Vladimir Putin s 33 posto. Gore od Donalda Trumpa na ovoj listi prošao je samo kineski predsjednik vlade Xi Jinping u čije odluke povjerenje ima svega 28 posto ispitanih. No istodobno je postotak onih koji kineskom premijeru eksplicitno ne bi iskazali povjerenje niži nego kod Trumpa. Samo 43 posto se ovdje izrazilo negativno, 23 posto je reklo kako ne zna odgovor na to pitanje.
Ukrajina ima povjerenja u Trumpa?
Imidž američkog predsjednika međutim žestoko varira od zemlje do zemlje. U susjednom Meksiku, od kojeg se Trump želi odvojiti famoznim zidom, povjerenje u vanjskopolitičke odluke Donalda Trumpa ima svega osam posto ispitanih. U Velikoj Britaniji povjerenje u stanovnika Bijele kuće ima trećina ispitanih, ali je na europskom kopnu taj postotak već znatno niži. U Njemačkoj svega 13 posto ispitanih ima povjerenje u Trumpove globalne političke odluke.
Najviši ugled Trump uživa na Filipinima. Tamo čak tri četvrtine ima povjerenja u njegove odluke. U Izraelu, s kojim SAD pod Trumpom gaji vrlo prisne odnose, 71 posto građana američkom predsjedniku iskazuje povjerenje. U Poljskoj je to slučaj s nešto više od pedeset posto ispitanih.
Pomalo iznenađujući su rezultati kada je riječ o Ukrajini i Rusiji. U Ukrajini u Trumpa ima povjerenje 44 posto ispitanih, više od dvostruko nego u Rusije. I to usprkos tomu što je Trump stopirao vojnu pomoć prijeko potrebnu Ukrajincima u borbi protiv Rusije.
No u Pew Centru za to imaju objašnjenje. „Ispitivanje je provedeno prije nego što je objavljen sadržaj telefonskog razgovora između Trumpa i ukrajinskog predsjednika", kaže Jacob Poushter, zamjenik direktora Pew Centra u razgovoru za DW. „Rezultati se mijenjaju ovisno o trenutku ispitivanja", kaže Poushter. Posebno kada se radi o dokumentima iz kojih je vidljivo da SAD vrši pritisak na Ukrajinu. Vrijednosti se mijenjaju i nakon promjena predsjednika što je bio i slučaj nakon izlaska Baracka Obame iz Bijele kuće.
Protiv carina i za približavanje Sjevernoj Koreji
U Pew studiji ispitan je i stav u svezi s nekim odlukama američkog predsjednika. Najgore je prošla odluka Donalda Trumpa o povišenju carinskih stopa što odbacuječak 68 posto ispitanih. Više od polovice ispitanih ne podržava ni strogu useljeničku politiku SAD-a.
Na pozitivan odjek je naišla politika Washingtona naspram Sjeverne Koreje. Trump je bio prvi američki predsjednik koji se susreo s nekim sjevernokorejskim vođom. S Kim Jong Unom se susreo nekoliko puta kako bi raspravljao o nuklearnom programu Pjongjanga. To globalno podržava 41 posto ispitanih, a odbacuje 36 posto.
U svjetlu aktualnih događaja oko Irana zanimljivo je i baciti pogled na dio ispitivanja koji se tiče odnosa dviju zemalja. Većina ispitanih na povlačenje SAD-a iz atomskog sporazuma s Iranom gleda negativno.
Koliko god američki predsjednik ne prolazi dobro kod stanovnika svijeta, ispitivanje je pokazalo da se još uvijek radi razlika kad je u pitanju sama zemlja i predsjednik. Tako 54 posto ispitanih gaji pozitivnu sliku o SAD-u. „Aktualni predsjednik je važan čimbenik kada se radi o imidžu zemlje, ali ne i jedini", kaže Poushter. „Važni za imidž zemlje su faktori poput gospodarske moći, pop kulture i poštivanje ljudskih prava."
Novi komentar