Zagrebački zoološki vrt u nedjelju obilježava dan kornjača
Osim morskih kornjača, u Hrvatskoj žive još tri autohtone vrste kornjača - čančara, barska i riječna kornjača, koja je i najugroženija
Osim morskih kornjača, u Hrvatskoj žive još tri autohtone vrste kornjača - čančara, barska i riječna kornjača, koja je i najugroženija.
"U našoj zemlji živi još samo 500 riječnih kornjača. Obitavaju na krajnjem jugu Hrvatske - kod Stona te u Konavlima i Majkovima. To je ujedno i njihovo najsjevernije sredozemno stanište. Iako su riječne kornjače strogo zaštićene, ugrožavaju ih gubitak staništa, najviše zbog regulacije i betoniranja korita rijeka te isušivanja vodenih područja, i prekomjerna upotreba pesticida te umjetnih gnojiva", ističe edukator u zagrebačkome Zoološkom vrtu Tomislav Krizmanić.
Velika se briga posvećuje i čančari te barskoj kornjači. "U Dalmaciji čančare su se niz godina uz cestu prodavale turistima. Zahvaljujući boljim kontrolama i visokim novčanim kaznama, takva se ilegalna trgovina u međuvremenu smanjila, no čančare su i dalje u Hrvatskoj ugrožena vrsta. Svakim danom sve je manje i barskih kornjača. Smanjuje se broj njihovih staništa, a u nekima se, primjerice na Krku te kod Biokova, pojavila i invazivna vrsta - crvenouha kornjača koja je stigla iz Sjedinjenih Američkih Država. Tu kornjaču mnogi kupuju kao kućnog ljubimca, a kad naraste, puštaju je u prirodu, gdje ugrožava autohtone vrste", kazala je Marija Kuljerić iz udruge "Hyla" koja se bavi istraživanjem te zaštitom vodozemaca i gmazova u Hrvatskoj.
U Edukacijskome centru zagrebačkoga Zoološkog vrta posjetitelji će moći upoznati kornjače koje žive u Hrvatskoj. Edukatori će pokazati i kako urediti terarije za držanje tropskih vrsta kornjača, razgovarat će s posjetiteljima o tome jesu li kornjače uopće pogodne kao kućni ljubimci, koje su vrste kornjača zaštićene, što jedu i slično. Za najmlađe će biti organizirana mala likovna radionica pod nazivom "Šareni oklop". (hina/metro-portal)
Novi komentar