objavljeno prije 13 godina i 5 mjeseci
PRIZANJE ZA SPORTSKA POSTIGNUĆA

Blanka Vlašić u užem izboru za nagradu Laureus World Sportswoman

Među nominiranima u muškoj kategoriji sportaša godine nalazte se između ostalih Lionel messi i kobe Bryant

laureus nagrada

Najbolja sportašica svijeta i dvostruka svjetska prvakinja u skoku u vis Blanka Vlašić ušla je u uži izbor za nagradu Laureus World Sportswoman za najbolju sportašicu godine prema glasovima svjetskih medija, javlja Hina. Nagrade Laureus World Sports kojima se odaje priznanje za sportska postignuća tijekom kalendarske godine 2010. prvorazredna su počast na međunarodnom sportskom kalendaru. Pobjednici proglašeni temeljem glasova akademije Laureus World Sports, najmjerodavnijeg sportskog žirija sačinjenog od 46 najboljih sportaša i sportašica svih vremena, bit će predstavljeni na ceremoniji dodjele nagrada koja će se prirediti u Abu Dhabiju u ponedjeljak, 7. veljače.

Nakon sjajne serije uspjeha u 2010. godini, u koje se ubrajaju osvajanje zlatne medalje na Europskom prvenstvu u Barceloni u kolovozu i zlatne medalje na Svjetskom dvoranskom prvenstvu održanom u Dohi u ožujku, Blanka je pobijedila i na 12 od 14 nastupa tijekom godine, uključujući svih sedam mitinga Dijamantne lige. Proglašena je svjetskom atletičarkom godine prema izboru Međunarodne atletske federacije (IAAF) te europskom atletičarkom godine. Osim Blanke, za nagradu Laureus World Sportswoman of the Year za sportašicu godine nominirane su i tri tenisačice, trostruka osvajačica nagrade Laureus Serena Williams, Belgijanka Kim Clijsters i svjetski br. 1, Dankinja Caroline Wozniacki, te američka skijaška zvijezda Lindsey Vonn i britanska atletičarka Jessica Ennis. Ako dobije i ovu prestižnu nagradu Blanka Vlašić će biti druga hrvatska sportašica koja ju je osvojila, jer je 2006. Laureus Sportswoman of the Year osvojila i Janica Kostelić.

Popis nominiranih za nagrade Laureus World Sports:

Laureus World Sportsman of the Year za sportaša godine

Kobe Bryant (SAD) košarka - pobijedio je u petom finalu NBA lige i osvojio svoju drugu nagradu za najvrijednijeg igrača finala s LA Lakersima

Andres Iniesta (Španjojska) nogomet - zvijezda Barcelone, postigao je pobjednički zgoditak za Španjolsku na Svjetskom nogometnom prvenstvu

Lionel Messi (Argentina) nogomet - postigao je 47 zgoditaka za Barcelonu u sezoni 2009./10.

Rafael Nadal (Španjolska) tenis - osvojio je Otvoreno prvenstvo Francuske, Wimbledon i Otvoreno prvenstvo Sjedinjenih Država iste godine

Manny Pacquiao (Filipini) boks - prvi boksač koji je osvojio svjetske titule u osam različitih kategorija

Sebastian Vettel (Njemačka) automobilizam - najmlađi svjetski prvak u Formuli 1 u dobi od 23 godine i 134 dana

Laureus World Sportswoman of the Year za sportašicu godine

Kim Clijsters (Belgija) tenis - osvojila je svoje drugo Otvoreno prvenstvo Sjedinjenih Država i četiri druga turnira u 2010.

Jessica Ennis (UK) atletika - osvojila je naslov europske prvakinje u sedmoboju i zlato u petoboju na Svjetskom dvoranskom prvenstvu

Blanka Vlašić (Hrvatska) atletika - IAAF atletičarka godine, osvajačica zlata na Europskom i Svjetskom dvoranskom prvenstvu u skoku uvis

Lindsey Vonn (SAD) alpsko skijanje - ostvarila je treći put za redom ukupnu pobjedu u Svjetskom kupu i osvojila olimpijsko zlato u spustu.

Serena Williams (SAD) tenis - osvojila je Otvoreno prvenstvo Australije i Wimbledon povećavši broj pobjeda na Grand Slam turnirima na 13

Caroline Wozniacki (Danska) tenis - postala je svjetski br. 1 u dobi od 20 godina, a da nije osvojila neki od Grand Slam turnira

Laureus World Team of the Year za ekipu godine

All Blacks (Novi Zeland) ragbi - pobjednici su Kupa tri nacije i okončali sjeverni Grand Slam

Europska ekipa Ryder Cupa - pod vodstvom Colina Montgomeryja, europski golferi svladali su SAD rezultatom 141-131

Inter Milan (Italija) nogomet - osvojili su talijanski prvenstvo, Ligu prvaka i Coppa Italia

Los Angeles Lakers (SAD) košarka - pobijedili su stare rivale Boston Celticse za svoj 16. NBA naslov

Ekipa Formule 1 Red Bull (Austrija) - osvojili su svjetske naslove najboljih konstruktora i vozača 2010.

Španjolska nogometna reprezentacija na Svjetskom prvenstvu - osvojili su svoje prvo Svjetsko prvenstvo 2010.; također su i aktualni europski prvaci

Laureus World Breakthrough of the Year za probitak godine

Martin Kaymer (Njemačka) golf - osvojio je prvenstvo US PGA i okončao godinu kao svjetski br. 1

Christophe Lemaitre (Francuska) atletika - pobjednik na Europskom prvenstvu na 100 m, 200 m i štafeti 4x100 m

Matteo Manassero (Italija) golf - najmlađi pobjednik europske turneje u dobi od 17 godina i 188 dana

Thomas Muller (Njemačka) nogomet - dobitnik Zlatne kopačke i nagrade za najboljeg mladog igrača na Svjetskom prvenstvu

Louis Oosthuizen (J. Afrika) golf - rangiran kao 54. igrač svijeta, pobijedio je na Otvorenom prvenstvu u St Andrewsu

Teddy Tamgho (Francuska) atletika - pobjednik Dijamantne lige u troskoku i dobitnik zlatne medalje na Svjetskom dvoranskom prvenstvu

Laureus World Comeback of the Year za povratnika godine

Paula Creamer (SAD) golf - vratila se nakon ozljede i osvojila žensko Otvoreno prvenstvo Sjedinjenih Država za četiri udarca

Tyson Gay (SAD) atletika - pobijedio je Usaina Bolta u Stockholmu i završio godinu kao br. 1 svjetske rang liste na 100 metara

Justine Henin (Belgija) tenis - nakon 16 mjeseci neigranja, vratila se i došla do finala turnira Otvorenog prvenstva Australije

Carolina Kluft (Švedska) atletika - vratila se nakon puknuća tetive koljena, da bi ušla u finale Europskog prvenstva

Merlene Ottey (Slovenija) atletika - postala je najstarija žena u natjecanju na Europskom prvenstvu u dobi od 50 godina

Valentino Rossi (Italija) motorističke utrke - vratio se 41 dan nakon loma noge i kasnije pobijedio u Sepangu

Laureus World Sportsperson of the Year with a Disability za sportaša godine s invaliditetom

Verena Bentele (Njemačka) skijanje / biatlon - osvojila je šest zlatnih medalja na Zimskim paraolimpijskim igrama

Matt Cowdrey (Australija) plivanje - osvojio je šest zlatnih i jednu srebrnu medalju na IPC Svjetskom prvenstvu

Daniel Dias (Brazil) plivanje - srušio je pet svjetskih rekorda i osvojio osam naslova na Svjetskom prvenstvu

Jakub Krako (Slovačka) alpsko skijanje - slabovidan, osvojio je tri zlatne medalje na Zimskim paraolimpijskim igrama

Esther Vergeer (Nizozemska) tenis u invalidskim kolicima - već osam godina nepobjediva u pojedinačnim susretima

Lauren Woolstencroft (Kanada) alpsko skijanje - osvojila je pet paraolimpijskih zlata pred svojom publikom

Laureus World Action Sportsperson of the Year za sportaša godine u akcijskim sportovima

Jamie Bestwick (UK) BMX bicikl - sedma zlatna medalja u disciplini BMX Vert na X Igrama, s prvim četverostrukim osvojanjem prvenstva ikad

Victor Fernandez (Španjolska) jedrenje na dasci - osvojio je turneju PWA Wave i u vodstvu je na tablici cijele sezone

Stephanie Gilmore (Australija) daskanje - osvojila je svoje četvrto svjetsko prvenstvo zaredom

Levi Sherwood (Novi Zeland) motokros slobodnim stilom - s 18 godina, pobijedio je u dvije utrke na turneji X-Fighters

Kelly Slater (SAD) daskanje - osvojio je deseto Svjetsko prvenstvo u daskanju na valovima, što je bez premca u povijesti tog sporta.

Shaun White (SAD) Daskanje na snijegu - osvojio je drugu zlatnu olimpijsku medalju u disciplini Halfpipe, s 48.4 od 50 bodova