« Život
objavljeno prije 8 mjeseci i 4 dana
STVARNO?

AI radovi se ne mogu zaštiti autorskim pravima?

Umjetničko djelo stvoreno umjetnom inteligencijom bez ljudskog djelovanja ne može se zaštititi autorskim pravima prema američkom zakonu

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Arhiva)
Više o

umjetna inteligencija

,

autorska prava

,

AI

- Samo djela koja je stvorio čovjek mogu se zaštiti autorskim pravima, rekla je u petak američka sutkinja okružnog suda Beryl Howell, potvrdivši odbijenicu Američkog ureda za autorska prava koju je popunio računalni znanstvenik Stephen Thaler u ime svoga sustava DABUS.

Thalerov zahtjev za odobravanje patenata koje je osmislio DABUS (Device for the Autonomous Bootstrapping of Unified Sentience) odbio je ranije i američki patentni ured.

Thaler je također predao zahtjev za patente koje generira DABUS u drugim zemljama uključujući Veliku Britaniju, Južnoafričku Republiku, Australiju i Saudijsku Arabiju, s ograničenim uspjehom.

Thalerov odvjetnik Ryan Abbott rekao je u ponedjeljak da se on i njegov klijent snažno protive odluci i da će se žaliti. Ured za autorska prava nije odmah u ponedjeljak odgovorio na zahtjev za komentarom. 

Otvaraju se nova pitanja

Brzorastuće polje generativne umjetne inteligencije potiče nova pitanja koja se tiču intelektualnog vlasništva. Ured za autorska prava također je odbio umjetnikov zahtjev za zaštitom slika generiranih putem AI sustava Midjourney, unatoč autorovim tvrdnjama da je sustav bio dio njihova umjetničkog procesa.

Nekoliko tekućih tužbi također se tiče korištenja djela koja su pod autorskim pravima, u svrhu treniranja generativnog AI-ja bez dozvole za ta djela.

- Približavamo se novim granicama u zaštiti autorskih prava kako umjetnici označavaju AI u svoje kućice, što će povećati "izazovna pitanja" zakona o autorskim pravima, napisala je Howell u petak.

- Ovaj slučaj, međutim, nije ni izbliza kompleksan, rekla je Howell.

Kako bi bila zaštićena, djela moraju imati ljudske stvaratelje

Thaler je podnio zahtjev 2018. godine za autorska prava koja pokrivaju "A Recent Entrance to Paradise", djelo vizualne umjetnosti za koje tvrdi da ga je njegov AI sustav stvorio bez ljudske pripomoći. Ured je odbio zahtjev prošle godine s izgovorom da djela moraju imati ljudske stvaratelje da bi se mogla zaštititi autorskim pravima.

Thaler je izazvao odluku na saveznom sudu, s argumentom da ljudsko autorstvo nije konkretan pravni zahtjev i da bi dopuštanje zaštite autorskih prava AI-ju bilo u skladu sa svrhom autorskih prava onako kako su navedena u američkom ustavu da "promoviraju napredak znanosti i korisnih umjetnosti."

Howell se složila s Uredom za autorska prava i rekla da je ljudsko autorstvo "temeljni zahtjev autorskih prava" utemeljen na "stoljećima dugačkom sporazumnom razumijevanju."

27.08.2023. 12:01:00
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh