« Ostali sportovi
objavljeno prije 14 godina i 10 mjeseci
NE PLIVAJU, LETE

Zadnji dan u Rimu pala još četiri rekorda

Na svjetskom plivačkom prvenstvu bez presedana u osam dana porušena su nevjerojatna 43 rekorda od kojih mnogi više puta u jednom danu

Oussama Mellouli

Osmog, poslijednjeg dana Svjetskog prvenstva u plivanju u Rimu plivalo se sedam finalnih utrka, a u njih četiri za zlato je trebalo plivati novi svjetski rekord. Stoga je u tjedan dana postavljeno čak 43 najboljih vremena na svijetu.

Njemica Britta Steffen nakon zlata na 100 metara slobodno potvrdila se kao najbrža plivačica na svijetu. Steffen je postala svjetska prvakinja i na dvostruko kraćoj stazi i to s vremenom novog svjetskog rekorda koji sada iznosi nevjerotanih 23.73 sekunde. Steffen je u finalu za čak 23 stotinke popravila dosadašnji svjetski rekord Nizozemke Marleen Veldhuis postavljen u travnju ove godine u Amsterdamu. Brže od starog svjetskog rekorda plivala je i srebrna Šveđanka Therese Alshammar s 23.88, dok su brončane medalje osvojile Veldhuis i 17.-godišnja Australka Cate Campbell sa 23.99.

Američka muška štafeta na 4x100 metara mješovito (Aaron Piersol, Eric Shanteau, Michael Phelps i David Walters) osvojila je naslov svjetskih prvaka s novim svjetskim rekordom koji sada iznosi 3:27.28 minuta. Amerikanci su za gotovo dvije sekunde popravili svjetski rekord svoje štafete s prošlogodišnjih OI u Pekingu. Brže od starog svjetskog rekorda plivala je i srebrna njemačka štafeta (Helge Meeuw, Hendrik Fledwehr, Benjamin Starke i Paul Biedermann) s 3:28.58, brončani Australci (Ashley Delaney, Brenton Rickard, Andrew Lauterstein i Matthew Targett) otplivali su 3:28.64, a četvrti Brazilci (Guilherme Guido, Henrique Barbosa, Gabriel Mangaberia i Cesar Cielo Filho) 3:29.16 minute.

Britanac Liam Tancock osvojio je naslov svjetskog prvaka u disliplini 50 metara leđno. Tancock je u finalu postavio novi svjetski rekord s 24.04 sekundi, što je za četiri stotinke brže od staroga rekorda kojega je dan ranije postavio u polufinalu. Srebrno odličje osvojio je Japanac Junya Koga sa 24.24, a brončano Južnoafrikanac Gerhard Zandberg sa 24.34 sekunde.

Ruskinja Julija Jefimova osvojila je naslov svjetske prvakinje na 50 metara prsno. Jefimova je u finalu plivala novi svjetski rekord koji sada iznosi 30.09 sekundi, što je za 14 stotinki brže od staroga rekorda kojega je prije 25 dana postavila Kanađanka Amanda Reason. Brže od staroga svjetskog rekorda plivale su i srebrna Amerikanka Rebecca Soni sa 30.11 i brončana Australka Sarah Katsoulis sa 30.16. Reason je u finalu plivala samo 30.67 sekundi i zauzela sedmo mjesto.

U finalu utrke na 400 metara mješovito američki predstavnici osvojili su zlatnu i srebrnu medalju, najbrži je bio Ryan Lochte s vremenom od 4:07.01 minuta, dok je do srebra stigao Scott Tyler Clary sa 4:07.31. Odlični Mađar Laszlo Cseh, svjetski prvak u ovoj disciplini od prije četiri godine iz Montreala, osvojio je broncu sa 4:07.37 minute. U kvalifikacijama u ovoj disciplini nastupio je i hrvatski plivač Nikša Roki koji je s vremenom 4:25.40, što je za čak 3.80 sekundi sporije od njegova hrvatskog rekorda postavljenog prije samo 24 dana na prvenstvu Hrvatske u Rijeci, zauzeo 30. mjesto.

Mađarica Katinka Hosszu osvojila je naslov svjetske prvakinje na 400 metara mješovito. Hosszu je za zlato plivala 4:30.31 minuta čime je postavila novi rekord svjetskih prvenstava, te je za samo 86 stotinki sporije od svjetskog rekorda Australke Stephanie Rice. Srebro je sa 4:32.12 osvojila Kirsty Coventry iz Zimbabvea, a broncu sa 4:32.29 Rice.

Tunižanin Oussama Mellouli osvojio je naslov svjetskog prvaka na 1.500 metara slobodno. Mellouli je olimijskom naslovu u ovoj disciplini pridodao i svjetski s vremenom 14:37.28 minuta, srebro je sa 14:41.38 osvojio Kanađanin Ryan Cochrane, a broncu sa 14:46.84 Kinez Yang Sun.