« Blogosfera
objavljeno prije 16 godina i 5 mjeseci
BLOGOSFERA

Što se događa u pomračenom umu Britney Spears

Kronologijom tragedije pop-dive i njezinim psihičkim posrnućem pozabavio se bloger koji je i sam iskusio patnju

Pop-princeza u danima kada je još vladala pozornicom, pop-scenom i samom sobom
Pop-princeza u danima kada je još vladala pozornicom, pop-scenom i samom sobom (Getty Images)
Više o

blog

,

Britney Spears

Bloger ‘Šlager-pevač’ pozabavio se u najnovijem postu psihičkom bolesti popularne, teško posrnule pjevačice Britney Spearse. Na analitičko-britak način ‘zasijekao’ je u  pomračenu psihu pop-dive i donio uznemirujuće podatke ‘iznutra’. Pustimo Šlager-pevača neka govori, ne oduzimajmo mu novinski prostor...
‘Pokušat ću vam dati pogled iz moje perspektive, perspektive čovjeka koji boluje od bipolarnog afektivnog poremećaja i koji ima iza sebe iskustva prisilnih hospitalizacija.

Zloupotreba sredstava

Teško je opisati rizike s kojima se suočava osoba koja manična i sumanuta tutnji slobodno po svijetu.

U glavi žubori bujica ideja, svo bivstvo se pretvori u gomilu emocionalnih potreba a tijelo žeđa za zadovoljenjem nagona. Pacijent u tom stanju poseže za svim mogućim sredstvima da zadovolji svoje potrebe i potpuno je nekritičan prema svojim postupcima tako da će posezati za psihoaktivnim sredstvima (droga, alkohol, zloupotreba lijekova...) i potpuno se neprimjereno odnositi prema seksu.

ovišena sveukupna aktivnost i izostanak potrebe za snom ubrzavaju tempo do mahnitosti a potpuni pad tolerancije vodi u sukobe s okolinom. Stres koji izaziva to stanje vodi u psihotičnu dekompenzaciju koja se očituje u sumanutostima najčešće paranoičnih obilježja.

Kronologija Britneyne tragedije je počela sa razvodom nakon kojeg je (vjerojatno u hipomaničnom stanju) počela zloupotrebljavati psihoaktivna sredstva.

Zloupotreba psihoaktivnih sredstava nije neuobičajena u hipomaničnom stanju jer primjerice sedacijski učinak alkohola godi daleko više maničnom bolesniku nego zdravoj osobi, dok pretjerivanje u alkoholu dovodi do estatične euforije koja ruši voljne mehanizme i tabue tako da osoba koja se nađe u takvom stanju a okružena je ljudima koji je tovare raznoraznim pizdarijama na dobrom je putu da se temeljito sjebe.

Zloupotreba psihoaktivnih sredstava je imala za posljedicu oduzimanje skrbništva nad djecom po sudskoj odluci nakon pozitivnog nalaza na drogu.
Britney već u tom periodu, iako vrlo motivirana za skrbništvo, ne uspijeva doći na vrijeme zakazanog saslušanja jer je bolest već toliko uznapredovala da ona nije bila sposobna se vremenski organizirati zbog izostanka samokontrole.

Tu je vjerojatno prisutan bijeg ideja zbog kojeg se ne može usredotočiti ponajviše zbog toga što je kontinuirano pod presingom koji nameće njezina okolina.

U takvome stanju je iluzorno očekivati da se manična osoba povuče u osamu i smiri jer osim povišene aktivnosti prisutna je potreba za komunikacijom i muvingom.
Mediji se sve više zahuhtavaju i ona se nalazi u žiži povećala javnosti.

Čuvanje slobode

Nakon prve prisilne hospitalizacije, tabloidi razapinju Britney i u javnosti o njoj stvaraju sliku drogirane kurve koja zapušta i zlostavlja vlastitu djecu.
Britney u toj situaciji je već dobrano van pameti ali uspijeva glumiti da je normalna kad vidi da je to od presudne važnosti da sačuva slobodu.

Sistem puštanja iz institucije je u Americi poprilično liberalan jer psihijatar nema toliki suport sustava kao kod nas primjerice, ako u Hrvatskoj nakon prisilne hospitalizacije poželite izaći iz ludare a s time se ne složi dodijeljeni vam psihijatar, automatski dobivate mjesec dana u rešetkama ludare jer će sudac redovito potvrditi zahtjev psihijatra na osnovu mišljenja ‘neovisnog’ sudskog vještaka.

Mogući suicidŠlager-pevač upozorava da bi Britney svoje psihotične ispade uskoro mogla okončati samoubojstvom. Također predviđa da će takav kraj biti odličan predložak za film kojim će netko opet pokušati ‘namlatit pare’. 

U Nizozemskoj su me u nekoliko navrata prisilno hospitalizirali, tamo sam iskusio liberalni sustav po kojemu sam redovito izlazio van nakon što bi odglumio da sam normalan tih 15-20 minuta koliko bi trajalo ispitivanje pred sucem, gdje bi bio zastupan od strane odvjetnika po službenoj dužnosti a s druge strane bi bio samo psihijatar koji je smatrao da moje stanje nije idealno i sve to bez podrške kolege vještaka.

Moram napomenuti da sam tada bio ozbiljno bolestan jer sam nakon jednog takvog puštanja umalo završio pod vlakom uvjeren da ću se materijalizirati negdje drugdje ako me opizdi vlak s dvjesto na sat.

‘Vrlo vjerojatno će ova priča osvanuti u produkciji visokobudžetnog filma u kojem će Britney imati ulogu žrtve a zločesti paparazzi će biti prezreni zajedno sa svima koji su se našli pored Britney u vrijeme njezine krize. Kako bilo da bilo, opet će se para zavrtiti a njome i ovaj divni svijet.’ 

Agresivni paparazzi

Da se vratimo na Pop princezu koja u sličnom stanju juri naokolo proganjana agresivnim paparazzima i okružena ljudima koji od nje jedino i isključivo očekuju izvući materijalnu korist, jer princeza troši i daruje novac ko sumanuta obzirom da je potpuna neodgovornost pri raspolaganju sa novcem simptom bolesti.

Vrhunac cirkusa i kulminacija se dešava kad sjedne ‘ničim izazvana’ u automobil sa paparazzom afganistanskog podrijetla koji ju je pratio posljednjih mjeseci.
Veza je nastala u već poodmakloj fazi manije i ona preuzima njegov britanski akcent a u svojoj sumanosti optužuje majku, koja joj želi pomoći, da je bacila oko na njenog afganistanca.

Tu se može vidjeti da radi krajnje iritabilnosti i potpunog izostanka tolerancije upada u sukobe sa svima koji se suprostavljaju njezinoj maniji čime povređuju njezin u potpunosti od obrambenih mehanizama ogoljen i nezaštićen ego...’ (Metro)

19.02.2008. 02:13:38
    
Novi komentar
nužno
nužno

skrolaj na vrh