objavljeno prije 15 godina i 11 mjeseci

Španjolska je europski prvak

Fernando Torres je u 33. minuti postigao pogodak koji je ‘furiji’ osigurao naslov, i to drugi nakon duge 44 godine

Nakon posljednjeg Rosettijevog zvižduka, pjesma i ples, zavladali su među španjolskim igračima, stručnim stožerom ali i navijačima (Getty Images)

europski prvaci

Španjolska je trinaesti europski prvak! Pogotkom Fernanda Torresa u 33. minuti ‘furija’ je drugi put u svojoj povijesti postala prvak Europe. Nakon 44 godine Španjolska je predvođena izbornikom Aragonesom bez poraza završila nastup na Euru.

Od samog početka turnira Španjolci su slovili za favorita turnira. Možda bi prikladnije bilo reći za jednog od favorita, jer momčad je uvijek bila krcata iskusnim igračima, ali reprezentacija bi redovito zapinjala u četvrtfinalu, eventualno stepenicu više. Ovaj put nije bilo tako. Od prve utakmice kada su pomeli 4-1 Ruse, svakim novim uspjehom momčad Luisa Aragonesa, 70-godišnjeg starca na španjolskoj klupi, bila je sve jača, kompaktnija i odlučnija da ode do kraja. I sinoć je to uspjela.

Bez igre kratkih pasova

“Španjolska je pokazala visoku kvalitetu, tehnički je igrala vrlo moćno. Razočarani smo porazom u finalu, ali i zadovoljni učinjenim proteklih šest tjedana. Velika je stvar izboriti finale i biti u prilici boriti se za naslov europskog prvaka.”
Joachim Löw
njemački izbornik
Mnogi su očekivali da će Španjolci u prepoznatljivoj igri kratkih, brzih preciznih pasova ‘zavezati’ suparnika, međutim, Nijemci su tako zaigrali. Španjolci su se, pak, orjentirali na duge lopte  prema isturenom, liverpoolovom  igraču, Torresu. Nije to bila igra kakvu su njegovali na turniru, no Španjolci su od prvog sučevog zvižduka zagospodarili terenom. Vezni red je držao sve konce igre u svojim nogama, Torres  i društvo pritiskali su posljednju liniju Nijemaca, Aragonesov sastav redao je prilike pred njemačkim vratarom Lehmannom.

Prvu veliku priliku imali su u 14 minuti. Torres je osvojio jednu loptu na sredini terena, prošao je desnom stranom   gurnuo do Xavija koji je sjajnim pasom pronašao Iniestu na suprotnoj strani igrališta. Iako je ovaj tražio Silvu, loptu je odbio Metzelder i to ravno u vlastiti gol. No, na vratima je koncentriran Lehmann koji je pratio akciju, te odličnom reakcijom sprječava sigurni pogodak i odgađa španjolsko slavlje.

Ovo kao da je Nijemce trgnulo iz sna te uspostavljaju prividnu ravnotežu. Ipak, do još jedne prigode dolaze Španjolci. U 21. minuti, na ubačaj Sergija Ramosa s desne strane u šesnaesterac, Torres glavom pogađa vratnicu. Pogodak je visio u zraku. Nešto kasnije pokazalo se da je pogođena vratnica bila sam o uvod u vodstvo Španjolaca.

“Imamo sjajnu momčad, dobro smo radili, dobro igrali i ispunili cilj. Sretan sam zbog igrača, sebe i cijele Španjolske. Unatoč osvojenom naslovu, ponavljam, ne postoji nikakva šansa da ostanem španjolski izbornik .”
španjolski izbornik
Dubinska lopta Xavija u 33. minuti došla je do Torresa koji se nekako othrvao Lahmu. Lehmann je istrčao na 15-ak metara od svojeg gola, a Španjolac u trku prebacio njemačkog vratara i doveo svoju reprezentaciju u vodstvo. Bio je to pogodak koji je u zagrljaj bacio Baske i Katalonce, Andalužane. Pogodak koji je bar na trenutak ‘ujedinio’ Španjolce.

Zasluženo vodstvo Španjolcima je ulilo još više samopuzdanja. Njemačka je suparniku pokušavala skratiti prostor za pas igru u čemu je djelomice i uspjela, ali je pritom zaboravila stvoriti neke svoje prilike. Bilo je tu nekih pokušaja po bokovima te iz kontri, ali previše kompliciranja uglavnom je završavalo gubljenjem lopte.

Spasili tri situacije

U nastavku je Löw napravio dvije izmjene, ušli su Jansen i Kuranyi, a izašli Hitzlsperger i Lahm. Odlučni da izjednače rezultat, Nijemci su podigli ritam, na  otvaranju drugog poluvremena bila su bolja momčad. No, njemački pritisak ponovo je bio kratkog daha, Španjolci su vrlo brzo uhvatili konce igre u svoje ruke te je nisu ispuštali do kraja utakmice.  Čak je u rasponu od 66. do 68. minute kapetan Nijemaca tri puta mogao biti svladan, no dvije dobre intervencije i jedno Fringsovo izbacivanje s crte održali su minimalni zaostatak Löwove reprezentacije.

Nakon posljednjeg Rosettijevog zvižduka, na jednoj strani Ernst Happel stadiona nastala je prava ludnica. Španjolci su trčali jedan drugome u zagrljaj, zaplesao se flamenco. Na suprotnoj, njemačkoj, strani potpuno drugačija slika - tuga, čemer, jad, šok i nevjerica. Pokal namijenjen pobjedniku iz ruku predsjednika Uefe Michela Platinija, preuzeo je španjolski kapetan Iker Casillas.

A onda je iz grla petnaest tisuća Španjolaca započela pjesma. Uz nogometne uzvanike  predvođene Michelom Platinijem i predsjednikom Fifa-e Josephom Blatterom, u VIP loži sjedili su još španjolska kraljevska obitelj, austrijski politički vrh, njemačka kancelarka Angela Merkel, bivši generalni tajnik SAD Henry Kissinger, princ od Monaca Albert i slovenski premijer Janez Janša.

Piše: Piše: Ato Kwamina Markin